EBI pokazuje ile przekaże członkom UE na walkę o klimat

30 stycznia 2020, 14:30 Alert
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Źródło: Wikicommons

Już prawie co trzecie euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego jest przeznaczane na projekty na rzecz ochrony klimatu – ogłosił w czwartek w Brukseli prezes tej instytucji Werner Hoyer. EBI całkowicie odchodzi od projektów związanych z paliwami kopalnymi.

Finansowanie projektów związanych z ograniczaniem skutków globalnego ocieplenia stanowiły w zeszłym roku 31 proc. całego portfela Europejskiego Banku Centralnego. To przekroczenie celu, który EBI wyznaczył sobie na ten rok. Finansowanie celów związanych z klimatem miało wynosić 25 procent całego finansowania. – Jesteśmy dumni z faktu, że EBI będzie siłą napędową, która ma zapewnić realizację Europejskiego Zielonego Ładu, zapowiedzianego przez Komisję Europejską – powiedział Hoyer w czwartek na dorocznej konferencji prasowej w Brukseli.

EBI ma odgrywać centralną rolę w Mechanizmie Sprawiedliwej Transformacji, który ma pomagać najbardziej uzależnionym od węgla regionom w UE przejść zmianę społeczno-ekonomiczną. Bank już wcześniej ogłosił, że z końcem 2021 roku wycofuje się z inwestycji związanych z gazem ziemnym. Prezes EBI nie pozostawił wątpliwości, że nie będzie żadnych wyjątków dla projektów w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. – Jeśli odchodzimy od brudnej technologii (tj. węgla – PAP) i przechodzimy do gazu, to oczywiście to jest postęp, ale czy to jest postęp zrównoważony? Im dłużej nie jestem w polityce, a w bankowości, tym bardziej patrzę na to przez pryzmat ekonomiczny – mówił Hoyer. Jak tłumaczył, obecnie finansowane projekty gazowe zostaną w bilansie banku przez następne 30-40 lat. – Mamy bardzo mocne przeczucie, że w przeciągu 10-15 lat będziemy musieli je spisać na straty – tłumaczył.

EBI zamierza przeznaczyć 50 proc. swojego finansowania na działania w dziedzinie klimatu i środowiska od 2025 r. Do 2030 r. bank chce skierować na te cele ponad bilion euro. Do końca tego roku wszystkie jego aktywności mają być zgodne z porozumieniem paryskim.- Działania w dziedzinie klimatu nie odwrócą uwagi od naszej podstawowej aktywności, jaką jest zapewnianie spójności – uspokajał Hoyer. Z danych EBI wynika, że inwestycje w spójność gospodarczą i społeczną stanowiły 30 proc. udziału finansowania banku UE w 2019 roku.

Finansowanie grupy dla Polski wzrosło do 5,42 mld euro w 2019 roku

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzieliła Polsce finansowania na kwotę 5,42 mld euro wobec 4,8 mld euro w 2019 roku. Największa część środków – 1,98 mld euro – została przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw. Z kolei 1,69 mld euro przeznaczono na projekty infrastrukturalne, a 1,06 mld euro – związane z ochroną środowiska. Projekty innowacyjne otrzymały 0,7 mld euro,

Zgodnie z poniższą tabelą, Polska będzie jednym z głównych beneficjentów wyżej wskazanego programu:

Financial Times/Europejski Bank Centralny/Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl