EBOiR, BGK oraz ING są gotowe finansować budowę Elektrowni Puławy

14 marca 2016, 14:30 Alert

EBOiR, BGK I ING złożyły pisemne deklaracje finansowania inwestycji w budowę Elektrowni Puławy – podano na stronach spółki.

Inwestycja obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy 400 MWe. Jej budżet opiewa na 1,1 mld zł, z czego 30 proc. ma pochodzić ze środków własnych, a 70 proc. z finansowania dłużnego.

Pisemne deklaracje finansowania złożyły: EBOiR (na kwotę do 100 mln euro), BGK (do 1 mld zł) i ING (do 300 mln zł).

– Trzy banki złożyły pisemną informację o potencjalnym zaangażowaniu w finansowanie inwestycji, jest to kwota dwukrotnie większa niż kwota przyjęta w założonym budżecie. Deklaracje te świadczą o pozytywnej ocenie ekonomiki projektu – poinformował cytowany w raporcie Zygmunt Kwiatkowski, prezes Elektrowni Puławy.

Elektrownia Puławy będzie zasilana gazem ziemnym. Będzie współpracowała z obecnie istniejącą w puławskich azotach elektrociepłownią węglową o mocy 117 MWe, która zostanie zmodernizowana.

Według wcześniejszych szacunków Grupy Azoty, zakład w Puławach będzie zużywał ok. 200 MWe, a 200-300 MWe, zależnie od konfiguracji produkcji, będzie przeznaczona na sprzedaż.

Elektrownia ma być wybudowana już w styczniu 2019 roku. Produkcja ruszy w połowie 2019 r. Będzie zużywać ok. 0,5 mld m sześć gazu rocznie.

Źródło: Polska Agencja Prasowa