Zarząd Elektrociepłowni Będzin przedstawi plan transformacji w kierunku źródeł zero i niskoemisyjnych – udało nam się ustalić podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.
W istocie oznacza to praktycznie całkowite odejście od węgla do połowy 2027 roku. Spółka chce w ten sposób odpowiedzieć na wymogi Europejskiego Zielonego Ładu czy PEP 2040, ale również na problemy finansowe związane z niewykupieniem przez EC Będzin wszystkich wymaganych uprawnień do emisji CO2. Spółka komunikowała, iż nie udało jej się umorzyć emisji za 2020 rok w wysokości ponad 127 mln zł.
– W oparciu o posiadane aktywa, w tym nieruchomości i wykwalifikowanych pracowników, dokonamy transformacji EC Będzin poprzez utworzenie nowych jednostek w ramach których: będziemy wytwarzać ciepło i energię elektryczną w odpowiedniej wielkości w sposób bardziej ekologiczny wykorzystując biomasę, gaz, RDF i energię słoneczną, docelowo rozpoczniemy wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w oparciu o termiczne przetwarzanie paliw alternatywnych. W konsekwencji przewidujemy istotne ograniczenie węglowej działalności energetycznej a co za tym idzie zmniejszenie kosztów związanych z emisją CO2 w latach 2022-2024 co najmniej o połowę. W rezultacie redukcji kosztów CO2 Spółka osiągnie pozytywną EBITDA. Działania te pozwolą nam na wykorzystanie posiadanych aktywów poprzez utworzenie nowej, dodatkowej wartości dla akcjonariuszy, pozwalającej na zrekompensowanie dzisiejszych problemów – tłumaczy spółka.
Głównymi celami w perspektywie krótkoterminowej jest pewna i bezawaryjna realizacja dostaw ciepła przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji CO2 – do poziomu umożliwiającego stabilne zarządzanie finansami. Zarząd chce obniżyć zużycie węgla poprzez pilne i doraźne działania m.in. współspalanie biomasy do 15 procent oraz zmianę reżimu pracy elektrociepłowni (pełne obciążenie w sezonie grzewczym, poza sezonem ograniczenie pracy instalacji do minimum). Ważnym elementem planu jest budowa kotła gazowego do 20 MW w paliwie, które miałoby być włączone do systemu i rozpocząć pracę już jesienią 2022 roku.
Celem jest stabilizacja podstawowych przepływów pieniężnych oraz pozyskanie dostępu do finansowania nowych ekologicznych inwestycji poprzez oddzielenie ich od działalności bazującej na węglu. W perspektywie długoterminowej celem jest całkowite odejście od węgla – zmniejszenie emisji CO2 do minimalnego poziomu przy utrzymaniu pewności dostaw i bezawaryjności źródła. Temu służyć ma docelowo budowa we współpracy z branżowym partnerem strategicznym ITPO. Stosowne listy intencyjne, popierające ten kierunek docelowej transformacji, podpisały już samorząd Sosnowca oraz MPGO, jak również spółka komunalna Interpromex z Będzina.
– W konsekwencji realizacji zakładanych celów oczekujemy istotnego polepszenia sytuacji finansowej grupy kapitałowej. Jesteśmy przekonani, że powyższe działania zapewnią utrzymanie EC Będzin nie tylko jako bezpiecznego i bezawaryjnego źródła ciepła dla mieszkańców, ale i pewnego miejsca pracy kilkuset pracowników – podsumowuje Kamil Kamiński, prezes Elektrociepłowni Będzin.
BiznesAlert.pl