Usterka w EC Żerań. PGNiG zapewnia, że większość Warszawy nie odczuje zakłóceń dostaw ciepłej wody

15 stycznia 2021, 06:45 Alert

W elektrociepłowni Żerań w Warszawie doszło w czwartek do awarii, która poskutkowała zakłóceniami w produkcji ciepła i dostawami ciepłej wody użytkowej w 10 warszawskich dzielnicach.

PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński
PGNiG Termika: Budowa nowego bloku Elektrociepłowni Żerań na półmetku Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Veolia wymieniła dzielnice Warszawy, gdzie zakłócone są dostawy ciepłej wody. Są to: Białołęka, Bródno, Praga Północ, Praga Południe, Targówek, Bielany, Żoliborz, Śródmieście, Wola i Bemowo. Jak powiedziała PAP rzeczniczka Veolii Aleksandra Żurada, zakłócenia w dostawach mogą skutkować obniżoną temperaturą i niższym ciśnieniem ciepłej wody.

Elektrociepłownia należy do spółki PGNiG Termika. Jak powiedziała PAP rzeczniczka spółki Barbara Gorzelak, awaria w części elektrycznej zakładu nastąpiła ok. godz. 18, jej przyczyna leżała poza elektrociepłownią. – Ustalamy, co było dokładnie źródłem tej awarii – podkreśliła. Jak dodała, około godziny 20. stopniowo rozpoczęło się podnoszenie parametrów wody sieciowej. – O godz. 6 nad ranem, 15 stycznia, temperatura wyjściowa wody sieciowej wyniosła 95 st. i nie osiągnęła jeszcze wymaganej wielkości. Trwają prace nad przywróceniem pełnej wydajności pracy zakładu. Pełną moc EC Żerań powinna osiągnąć w ciągu kilku najbliższych godzin. Dla dużej części mieszkańców Warszawy czwartkowa awaria nie powinna była być odczuwalna – przekazała Gorzelak.

Elektrociepłownia Żerań jest druga co do wielkości, po Elektrociepłowni Siekierki, pod względem ilości wytwarzanego ciepła dla mieszkańców Warszawy. Działa od 1954 roku.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński