EDF chce sprzedać IFM Investors aktywa kogeneracyjne i ciepłownicze w Polsce

26 października 2016, 10:45 Alert

EDF Polska wybrała na podstawie wiążącej oferty IFM Investors do dalszych negocjacji na wyłączność w zakresie sprzedaży swoich polskich aktywów kogeneracyjnych i ciepłowniczych – poinformowała w komunikacie francuska spółka.

Transakcja obejmuje elektrociepłownie węglowe, tj. elektrociepłownie Czechnica, Gdańsk, Gdynia, Kraków,Toruń i Wrocław, jak również elektrociepłownie gazowe Zawidawie i Zielona Góra o łącznej mocy zainstalowanej 4,4 GWt i 1,4 GWe. Transakcja obejmuje również sieć dystrybucji ciepła w Czechnicy,Toruniu, Zawidawie i Zielonej Górze. EDF, poprzez 50 proc. udziałów + jedna akcja w spółce Kogeneracja jest pośrednio w posiadaniu Elektrociepłowni Wrocław wraz z elektrociepłownią i siecią dystrybucji cieplnej Czechnica, Zawidawie i Zielona Góra.

Elektrociepłownia Kraków / fot. Wikimedia Commons

IFM Investors jest podmiotem, którego właścicielami jest 29 australijskich funduszy emerytalnych. Firma zarządza aktywami o wartości 47 mld euro, z czego 21,4 mld euro w infrastrukturze. W Polsce IFM jest właścicielem 40 proc. udziałów w spółce Veolia Energia Polska.

EDF potwierdził też rozpoczęcie negocjacji na wyłączność z czeską EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Spółka przyznaje też, że w przypadku obu transakcji niezbędne są decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego. Według dzisiejszego „Pulsu Biznesu” Ministerstwo Energii zgody takiej jednak nie udzieli.

CIRE.PL