AlertWszystko

EEA: Europa dostrzega korzyści gospodarki cyrkularnej

(Polska Agencja Prasowa)

Wiele państw Europy widzi korzyści gospodarcze związane z bardziej wydajnym wykorzystywaniem zasobów, np. metali, paliw kopalnych czy minerałów. Identyfikuje też grupy odpadów, w których można zwiększyć odzysk – czytamy w raporcie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).

Przedstawiony w czwartek raport EEA nt. wydajności wykorzystania zasobów (pt. “More from less – material resource efficiency in Europe”) powstał na podstawie badań prowadzonych w 32 państwach Europy. Państwa te przekazały szczegółowe dane nt. polityki zwiększania wydajności wykorzystania zasobów, przykłady inicjatyw i dobrych praktyk.

W okresie od 2000 do 2014 r. skala wykorzystania zasobów w całej UE zmalała, zarówno w kategoriach bezwzględnych (spadek o 12 proc.), jak i w przeliczeniu na głowę mieszkańca (spadek z 15,5 – do 13,1 ton na osobę) – informują autorzy raportu.

Zaobserwowano też poprawę wydajności wykorzystania zasobów. Największy skok nastąpił w latach 2007-2014 r. Nie był to jednak efekt wdrażania odpowiedniej polityki, wynikał raczej z gwałtownego wyhamowania prac w sektorze budowlanym z powodu kryzysu. Kryzys (który rozpoczął się w latach 2007-2008) oznaczał bowiem zmniejszenie skali wykorzystania nowych materiałów – zauważają autorzy raportu.

Według EEA państwa europejskie dostrzegły już korzyści gospodarcze związane z bardziej wydajnym wykorzystaniem zasobów. Coraz częściej przyjmują też logikę, zgodnie z którą zasobów można wykorzystywać mniej, ale w lepszy sposób.

Większość uwzględnionych w raporcie krajów (aż 26) zidentyfikowała też konkretne strumienie odpadów i surowców wtórnych, uznanych za priorytetowe. Należą do nich: plastik i opakowania (w 17 państwach), odpady z branży budowlanej i związane z wyburzaniem (w 16 państwach) oraz odpady spożywcze (w 15 państwach). Zasoby energetyczne, np. paliwa kopalne i odnawialne, zostały wymienione jako zasoby priorytetowe przez 18 państw.

Uwzględnione w raporcie państwa wymieniają sektor produkcji jako ten, gdzie można osiągnąć najwięcej, jeśli chodzi o poprawę wydajności wykorzystania surowców. Kolejne są sektory: rolniczy i gospodarki leśnej, budowlany i zarządzania odpadami. Rzadko wymieniany jest natomiast sektor usług, który w większości państw Europy odpowiada dziś aż za ok. 70-75 proc. PKB – zauważają autorzy dokumentu.

Argumentami za zwiększeniem wydajności wykorzystania surowców w poszczególnych państwach są: potrzeba konkurencyjności, konieczność zapewnienia sobie surowców i energii oraz zmniejszenie zależności od surowców pochodzących z importu. Liczy się również możliwość zmniejszenia presji na środowisko.

Aby wzmocnić obserwowany obecnie trend, potrzeba dalszych działań, np. kształtowania polityki w zakresie energii, zasobów materiałowych, zarządzania odpadami i gospodarki o obiegu zamkniętym – zauważają eksperci EEA. Podkreślają korzyści związane z wymianą dobrych praktyk – zaznaczając, że między poszczególnymi państwami Europy wciąż widać duże różnice.

Strategie wydajności zasobów materiałowych na poziomie narodowym istnieją tylko w trzech państwach – Austrii, Finlandii i Niemczech. W dwóch kolejnych, Belgii i Wielkiej Brytanii, strategie takie obowiązują w regionach (we Flandrii i Szkocji).

Dziewięć państw: Austria, Estonia, Francja, Niemcy, Węgry, Łotwa, Polska, Portugalia i Słowenia przyjęło cele związane z narodowymi strategiami efektywnego gospodarowania zasobami. W większości przypadków cele te bazują na stosunku wartości PKB do krajowej konsumpcji surowców, uznawanym w UE za główny wskaźnik wydajności zasobów – podsumowano w raporcie.

Niemcy, Holandia i Flandria (w Belgii) posiadają specjalne strategie dla gospodarki o obiegu zamkniętym. Ich celem jest stworzenie takiego systemu produkcji i konsumpcji, który powoduje powstawanie minimalnej ilości odpadów. Zakłada ona jednocześnie wykorzystanie materiałów przez tak długi czas, jak to tylko możliwe.

Kilka państw zgłosiło też potrzebę odejścia od obecnego modelu gospodarki (liniowej) i deklarowało, że gospodarka o obiegu zamkniętym, jak i zamykanie ogniw pozyskiwania i wykorzystywania materiałów, należą do ich priorytetów. Większość zgłoszonych inicjatyw dotyczy kwestii recyklingu.

Raport dostępny jest na stronie www.eea.europa.eu/highlights/resource-efficiency-in-europe-benefits/


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X