AktualnościAtomEnergetyka

Ekolodzy zgłosili elektrownię jądrową do ABW

Protest pod Sejmem. Fot. Biznes Alert

Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia ujawniło treść listu do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w którym wnosi o analizę bezpieczeństwa programu jądrowego Polski. Organizacja, wraz z podpisanymi pod dokumentem naukowcami, przedstawia swoje wątpliwości odnośnie do projektu budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Eko-Unia upubliczniła treść listu, wysłanego dwa lata temu do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i komisji sejmowych, w którym domaga się odpowiedzi na pytania o koszty, bezpieczeństwo i zasadność budowy elektrowni jądrowej w Choczewie.

– Przedstawiamy treść listu podpisanego w styczniu 2023 roku przez ponad 20 organizacji, profesorów i naukowców. Zwróciliśmy się w nim z pytaniem do rządzących, czy atom na Pomorzu jest niezbędny. Mamy obawy, że poprzedni rząd prowadził ten proces w sposób nietransparentny i nieczytelny. Dziś mamy nowych rządzących, a pytania są aktualne – powiedział Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia, podczas czwartkowej konferencji.

Jest list, nie ma odpowiedzi

Organizacja w styczniu 2023 roku zgłosiła szereg pytań o proces budowy i jej wsparcie od polityków rządów Zjednoczonej Prawicy. Zdaniem ekologów, wówczas istniały „poważne wątpliwości co do kosztów i celowości planowanej inwestycji, a także transparentności i podatności na korupcję procesu decyzyjnego”.

Eko-Unia podkreśla, że politycy Koalicji 15 Października również nie odnieśli się do uwag i pytań ekspertów. Sygnatariuszami postulatów było m.in. kilkunastu profesorów oraz pięciu byłych ministrów i wiceministrów ochrony środowiska.

– W kolejnych latach dochodziły nowe istotne fakty, potwierdzające nieczytelność procesu wyboru technologii i wykonawców, brak modelu finansowania oraz potrzebnych środków budżetowych na realizację inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce – podkreśla stowarzyszenie.

Osłona antykorupcyjna dla atomu?

Jednym z uczestników konferencji był Piotr Niemczyk, były dyrektor biura analiz i informacji UOP. Ekspert komisji sejmowej ds. służb specjalnych podnosi, że w przeszłości największe projekty w Polsce otrzymywały osłonę antykorupcyjną, o czym nie ma informacji w przypadku elektrowni jądrowej na Pomorzu.

– Jeżeli przyglądamy się wielkim inwestycjom w Polsce, za każdym razem słyszymy o osłonie antykorupcyjnej, np. w przypadku Orlenu i Saudi Aramco czy planom inwestycji w małe reaktory jądrowe. Tymczasem nic nie słychać w tej kwestii o największym z tych projektów, czyli budowie elektrowni jądrowej w Choczewie – mówił Piotr Niemczyk w trakcie konferencji Eko-Unii.

– Pisano m.in. o  zarzutach wobec kluczowych menedżerów Westinghouse, oskarżonych w Stanach Zjednoczonych o poważne nieprawidłowości przy realizacji projektu V.C. Summer, opisywane przez Gazetę Wyborczą w lutym 2024 roku. Fundusz kontrolujący kapitałowo koncern Westinghouse jest już obecny na polskim rynku energetycznym. Czy polskie służby weryfikowały informacje o nieprawidłowościach przy realizacji projektów w USA oraz analizowały przebieg inwestycji funduszu Brookfield, w polską spółkę energetyczną Polenergia? – powiedział Niemczyk.

– Mamy do czynienia z nieracjonalną decyzją polityczną, gdzie klasa polityczna nie zauważa, że „atomowy król jest nagi”. Należałoby ustalić, jak w jednym z najbogatszych krajów świata, demokratycznym, w obecności niezależnej części mediów, doszło do takiej sytuacji, że Państwo „kupuje atom”, który jest najdroższym i drożejącym rodzajem energetyki – co wynika m.in. analizy prof. Andrzeja Szablewskiego z Instytutu Ekonomicznego PAN, przedstawionej na posiedzeniu Komisji Senackiej ds. Klimatu w lutym 2023 roku, ale też ocen kosztów różnych rodzajów energii m.in. przez Fraunhofer Instytut – wyjaśnia Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII.

– Niezależne organy Państwa winny zweryfikować i skontrolować proces podejmowania decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej oraz wyciągnąć wnioski co do potrzeby kontynuowania tej inwestycji, gdy jesteśmy wciąż na jej bardzo wstępnym etapie – podsumowuje Gawlik.

Treść wspomnianego listu można znaleźć tutaj.

Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...
Japonia-USA. Źródło: Picryl

Więcej niż energia: LNG w relacjach Japonia-USA 

Japonia jest drugim na świecie największym importerem skroplonego gazu ziemnego (LNG), a surowiec ten stanowi ważne źródło energii dla tego...
Satelita MethaneSAT. Fot. MethaneSAT

Ważny satelita zamilkł na orbicie. Awaria, czy sabotaż?

MethaneSAT, zaawansowany satelita do pomiaru emisji metanu, współfinansowany przez fundusz Jeffa Bezosa, niespodziewanie utracił kontakt z Ziemią. Miał pomóc w...

Udostępnij:

Facebook X X X