AlertWszystko

Ekspert: Ekologia nie pomoże zablokować budowy Nord Stream 2

Nord Stream AG

(Wirtualny Nowy Przemysł)

W rozmowie z portalem Wnp.pl Maciej Białek, prawnik z zespołu ochrony środowiska z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka, przedstawił podstawy, na których można oprzeć próbę zablokowania budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

Zdaniem eksperta wykorzystanie w dyskusji o Nord Stream 2 kwestii ekologicznych wymaga ,, przeprowadzenia dosyć zaawansowanej analizy techniczno-środowiskowej. Z punktu widzenia stricte prawnego można jednak odpowiedzieć, że dyrektywy UE z całą pewnością zapewniają punkty zaczepienia do podjęcia takiej próby.”

Według Białka największe znaczenie ma dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko. – Na mocy tej dyrektywy  państwa członkowskie muszą zapewnić, aby przed budową określonych obiektów został sporządzony szczegółowy raport określający ich oddziaływanie ekologiczne – przypomina Białek.

Jak przypomniana ekspert w rozmowie z portalem Wnp.pl, są dwie merytoryczne podstawy kwestionowania zgody na realizację gazociągu. Po pierwsze, w grę wchodzą akty dotyczące ochrony środowiska wodnego czyli dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej oraz dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z  17 czerwca 2008 r. ustanawiająca ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego. Po drugie, należy rozważyć kwestię ochrony obszarów Natura 2000, czyli dyrektywy: Rady 92/43/EWG z 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory oraz Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/147/WE z 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony dzikiego ptactwa- przypomina Białek.

W konkluzji rozmowy z Wnp.pl, ekspert podkreśla, że ,względy ochrony środowiska nie stanęły na przeszkodzie położeniu pierwszej nitki gazociągu. Tym samym możliwość zablokowania jego rozbudowy jest odpowiednio mniej prawdopodobna.

Źródło: Wirtualny Nowy Przemysł


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X