Ekspert: Węgiel pomoże zwalczyć kryzys energetyczny w Unii Europejskiej

24 marca 2022, 10:00 Energetyka

– Węgiel pomoże rozwiązać obecny problem spadku cen energii w Unii Europejskiej, nawet gdy ogólnie oczekuje się, że kryzys rosyjsko-ukraiński przyspieszy działania w kierunku transformacji energetycznej – powiedział Sveinung Stohle, zastępca dyrektora generalnego Angelicoussis Group podczas szczytu FT Commodities.

– Jedynym towarem, który może pomóc rozwiązać kryzys energetyczny w Europie w krótkim okresie jest węgiel – powiedział Sveinung Stohle, zastępca dyrektora generalnego greckiej firmy transportowej Angelicoussis Group.

S&P Global podaje, że emisje CO2 mają osiągnąć rekordowy poziom w 2022 roku, rosnąc o 2,5 procent w porównaniu z 2021 roku, pomimo większego skupienia się na klimacie i ciągłych skutkach pandemii koronawirusa. Wynika to z zeszłorocznego wzrostu emisji CO2 w związku z wyższym zużyciem węgla i rosnącym zapotrzebowaniem na energię, gdy gospodarki wyszły z pandemii.

Stohle zauważył, że podczas gdy handel rudą żelaza pozostał stosunkowo stabilny od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, handel węglem wzrósł. – Zdecydowanie pomaga to rynkowi zwłaszcza, że węgiel jest obecnie wysyłany na większe odległości – powiedział.

Podkreślił, że zamówienia na węgiel z Rosji są uzupełniane surowcem pochodzącym z tak odległych miejsc jak Australia. – Zależność Europy od gazu jest znacznie wyższa niż w większości gospodarek azjatyckich. Gaz stanowi co najmniej 30-40 procent całkowitego zapotrzebowania na energię w większości krajów europejskich, w porównaniu z prawdopodobnie 6-7 procent w Chinach, z czego być może połowa to LNG – zaznaczył.

S&P Global/Jędrzej Stachura

Instrat: Kuchenka indukcyjna i klimatyzator pomogą uniezależnić Polskę od węgla i gazu z Rosji