Ekstremalne opady deszczu odbiją się na wzroście gospodarczym

22 stycznia 2022, 06:45 Alert
klimat

Jeśli w ciągu roku pada więcej, często ma to pozytywne skutki ekonomiczne, np. dla rolnictwa. Jednak ekstremalne opady w krótkim czasie mają odwrotny skutek i zmniejszają dobrobyt krajów. To wynik pierwszej światowej analizy tego typu przeprowadzonej przez Poczdamski Instytut Badań nad Klimatem (PIK).

Ekstremalne opady a gospodarka

Najbardziej dotknięte są kraje bogate, takie jak USA, Japonia i Niemcy, oraz sektor przemysłu i usług. – Gospodarka spowalnia na całym świecie z powodu większej ilości deszczowych dni i ekstremalnych dziennych opadów – powiedziała współautorka raportu Leonie Wenz. Wraz ze wzrostem liczby dni z wyjątkowo obfitymi opadami spada wzrost gospodarczy.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Nature” naukowcy ocenili dane dotyczące wyników gospodarczych ponad 1500 regionów na całym świecie. Odnosiły się one do okresu 1979-2019. Dane te były powiązane z informacjami o opadach. – Zidentyfikowaliśmy wiele różnych skutków dla produkcji gospodarczej, ale najważniejszy to ekstremalne codzienne opady deszczu. Już teraz widać wyraźnie wpływ zmian klimatu w ekstremach opadów – powiedział Maximilian Kotz z PIK.

W wyniku globalnego ocieplenia w powietrzu gromadzi się więcej pary wodnej, co skutkuje rosnącą ilością ekstremalnych opadów. Codzienne ekstremalne opady deszczu już rosną na całym świecie. Do tej pory oceny makroekonomiczne wpływu na klimat koncentrowały się głównie na rosnących temperaturach. – Nasze badanie pokazuje, że globalne ocieplenie ma znaczące implikacje ekonomiczne – powiedział współautor badania Anders Levermann.

Spiegel/Michał Perzyński