Elektrociepłownia Czechnica została przyłączona do sieci by dać ciepło aglomeracji wrocławskiej

8 marca 2023, 15:00 Alert

Gaz-System przyłączył do sieci gazociąg łączący Elektrociepłownię Czechinca z systemem przesyłowym, by zapewnić gaz do ogrzewania aglomeracji wrocławskiej.

Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.
Gaz-System. Fot. gazsystemlaboratoria.pl.

Gazociąg przyłączeniowy o długości 11,2 km został oddany do eksploatacji ósmego marca. Elektrociepłownia Czechnica będzie uruchamiana etapami: kotłownia rezerwowo-szczytowa ruszy do pracy w 2023 roku, a blok parowo-gazowy w połowie 2024 roku.  Przyłączenie do gazu Nowej EC Czechnica zwiększy bezpieczeństwo zaopatrywania mieszkańców aglomeracji wrocławskiej w prąd i ciepło. Jednocześnie wpłynie na poprawę jakości powietrza poprzez kilkudziesięciokrotne zmniejszenie w atmosferze szkodliwych tlenków metali i pyłów, powstających w procesie spalania. To już druga przyłączona w ostatnich latach – po EC Żerań w Warszawie – duża systemowa elektrociepłownia, mająca możliwość pracy na dostarczanym przez spółkę niskoemisyjnym paliwie gazowym – powiedział Marcin Chludziński, prezes Gaz-System.

Czechnica to druga po Elektrociepłowni Żerań elektrociepłownia systemowa przyłączona do sieci gazowej przez Gaz-System, operatora systemu przesyłowego gazu w Polsce.

Gaz-System/Wojciech Jakóbik