Nie będzie nowej biomasy w Elektrociepłowni Siekierki. Winne mogą być kryzys i regulacje

8 czerwca 2022, 12:00 Alert

PGNiG Termika planowała budowę bloku na biomasę i RDF w 2023 roku, który zapewniłby energię i ciepło mieszkańcom Warszawy. Odstępuje od tych planów. Branża skarży się na kryzys energetyczny, problemy z dostawami oraz niejasności regulacyjne w sprawie biomasy.

Elektrociepłownia Siekierki. Źródło: Wikimedia
Elektrociepłownia Siekierki. Źródło: Wikimedia

PGNiG Termika informuje, że jej Komitet Sterujący projektu „Budowa Jednostki Wielopaliwowej o mocy 75 MWe w lokalizacji EC Siekierki” omówił scenariusze dalszego rozwoju projektu. – Podjęto decyzję o warunkowym odstąpieniu od realizacji projektu i uruchomieniu prac nad alternatywnymi rozwiązaniami technicznymi modernizacji istniejącego majątku produkcyjnego. Obecnie prace przy projekcie budowy Jednostki Wielopaliwowej zostały wstrzymane. PGNiG Termika będzie informować stronę społeczną o postępach prac – czytamy w komunikacie tej spółki.

Nowy kocioł w Siekierkach miał służyć do spalania w większości biomasy, a poza tym odpadów RDF i przyczynić się do spadku emisji CO2 w zgodzie z polityką klimatyczną. PGNiG Termika nie informuje o przyczynach zmian, ale należy przypomnieć, że branża ciepłownicza ostrzega, iż biomasa jest rekordowo droga przez kryzys energetyczny, są problemy z jej dostawą, a regulacje unijne mogą przestać ją traktować jako źródło zrównoważone.

Wojciech Jakóbik