AlertEnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Elektrociepłownia Zgierz zostanie podłączona do sieci gazowej PSG

fot. PGE EC

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, 6 grudnia 2019 r. podpisała umowę z Polską Spółką Gazownictwa (PSG), na mocy której instalacja gazowa, która zostanie wybudowana w najbliższych latach w Elektrociepłowni w Zgierzu, zostanie przyłączona do sieci gazowej PSG.

Umowę, która zapewni przyłączenie elektrociepłowni w Zgierzu do źródła gazu, podpisali Arkadiusz Klinkiewicz – p.o. dyrektora Oddziału Zakład Gazowniczy w Łodzi, Polska Spółka Gazownictwa i Grzegorz Dolecki – dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu.

– Zależy nam na bezpieczeństwie energetycznym i komforcie cieplnym mieszkańców, czego wyrazem jest podpisana dziś umowa. Budowa nowych kogeneracyjnych urządzeń, wykorzystujących technologię gazową, pozytywnie wpłynie nie tylko na efektywność energetyczną wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w naszej elektrociepłowni, ale też odegra ważną rolę w walce o czyste powietrze w Zgierzu – powiedział Grzegorz Dolecki, dyrektor PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu.

Podpisanie umowy rozpoczyna kolejny etap realizacji programu inwestycyjnego w PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Zgierzu, polegającego na budowie nowego bloku kogeneracyjnego w oparciu o silniki gazowe o mocy ok. 19 MWe i 16 MWt. Układ kogeneracyjny będzie uzupełniony instalacją kolektorów słonecznych. Powstanie także kocioł wodny gazowo – olejowy. Nowo wybudowane urządzenia będą produkowały ciepło i energię elektryczną w oparciu o paliwo gazowe, co umożliwi całkowite odejście od węgla w zgierskim oddziale. Inwestycja ta wpłynie pozytywnie nie tylko na bezpieczeństwo i niezawodność dostaw energii elektrycznej i cieplnej, ale też na poprawę jakości powietrza w Zgierzu i okolicy.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku.

PGE Energia Ciepła

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X