Elektromobilność, Brexit, Chiny. BiznesAlert.pl w RDC

26 czerwca 2016, 20:07 Alert
Rynek Opinii 1 + Loga

Rynek Opinii w RDC to audycja przygotowana przez zespół Instytutu Jagiellońskiego i redakcję BiznesAlert.pl. Rynek to miejsce, gdzie spotykają się kupujący i sprzedający, gdzie spotyka się popyt i podaż. Rynek Opinii to miejsce, gdzie konfrontujemy opinie, poglądy i wiedzę na najciekawsze oraz bieżące tematy gospodarczo-społeczne. Program prowadzą Wojciech Jakóbik, Marcin Roszkowski oraz Bartłomiej Sawicki.

Rozmowa I

Od czasu prezentacji przez ministerstwo rozwoju tzw. „Planu Morawieckiego”, który ma pobudzić innowacyjny rozwój polskiej gospodarki, resort przedstawia kolejne szczegóły programu. Na początku tego miesiąca, ministerstwo rozwoju razem z innymi resortami przekonywało, że wkrótce po ulicach naszych miast będą jeździć polskie autobusy elektryczne. Zaprezentowany Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce ma być jednym z filarów reindustralizacji. Ministerstwo zapowiedziało stworzenie przyjaznego otoczenia prawno -inwestycyjnego dla rozwoju elektromobilności.

Kolejną odsłoną są Startupy. Prawie 3 miliardy złotych z programu #StartInPoland Ministerstwo Rozwoju chce przeznaczyć na rozwój startupów w naszym kraju. Czy w Polsce powstanie na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej, regionalne zagłębie Startupów?

O elektromobilności, programie e-Bus oraz Startupach, porozmawiamy z  Jadwigą Emilewicz, wiceminister rozwoju.

Rozmowa II

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii, ku zaskoczeniu wielu osób, Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wielka Brytania wraz ze swoim londyńskim City uchodzi za biznesowe centrum Europy. Czy Unia Europejska poradzi sobie w rywalizacji z USA czy Chinami bez Wielkiej Brytanii? Czy sam Londyn odnajdzie się w zupełnie innej roli poza UE? Wreszcie – jak Brexit wpłynie na stosunki między Warszawą a Londynem?  O tym porozmawiamy z Michaelem Dembinskim z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Rozmowa III

Echa wizyty prezydenta Chin w Polsce, Xi Jinpinga, szybko zagłuszył Brexit, jednak warto podsumować wizytę chińskiej delegacji, która wizytowała w Polsce, ale i w całym regionie Europy Środkowo- Wschodniej. Czy poza politycznymi deklaracjami o podniesieniu „strategicznego partnerstwa” na wyższy poziom oraz eksportem do Chin polskich jabłek, efekty ostatniej wizyty przyniosą wymierne rezultaty w postaci kooperacji polskich przedsiębiorstw? Czy strategiczne partnerstwo między Warszawą a Pekinem możliwe jest także w dziedzinie innowacji?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w rozmowie z Adrianem Zwolińskim  z Centrum Studiów Polska -Azja.

O 19.00 zapraszamy do audycji na żywo, a następnie do podcastów RDC (www.rdc.pl)