AlertEnergetykaInnowacjeMotoryzacjaŚrodowisko

Pierwszy w pełni elektryczny samolot Bristell Energic trafi do szkół lotniczych

Samolot elektryczny Bristell Energic

Czeski producent samolotów szkoleniowych, BRM Aero, oraz szwajcarski producent elektrycznych systemów napędowych, H55, ogłosili plany wprowadzenia na rynek samolotu B23 Energic – pierwszego w pełni elektrycznego samolotu w kategorii lotnictwa ogólnego CS-23. Samolot ten został zaprojektowany z myślą o szkoleniu pilotów i ma być dostępny dla wybranych klientów już na początku przyszłego roku.

BRM Aero przyjmuje obecnie zamówienia na samolot w ramach przedsprzedaży. Dla pierwszych 20 szkół lotniczych, które zdecydują się na zakup, przewidziane są specjalne warunki.

Oba przedsiębiorstwa czekają na certyfikację samolotu przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Technologia napędu i akumulatory H55 już otrzymały akceptację EASA, co jest ważnym krokiem w procesie certyfikacji całego układu napędowego.

B23 Energic oferuje zaawansowane osiągi, wydajność i zrównoważony rozwój środowiska. Dzięki swoim parametrom, takim jak maksymalna masa startowa 850 kg, czas lotu 60 minut (plus rezerwa) i czas ładowania około godziny, samolot ten zapewnia niższe koszty eksploatacji i elastyczność w modernizacji akumulatorów.

Współpraca między BRM Aero a H55 ma na celu przyczynienie się do kształtowania przyszłości lotnictwa, w której będzie ono bardziej ekologiczne i efektywne. André Borschberg, prezes H55, podkreślił znaczenie tej współpracy i jej wpływ na przyszłość lotnictwa elektrycznego. Martin Bristela z BRM Aero wyraził nadzieję na dostarczenie B23 Energic klientom podzielającym ich pasję do zrównoważonego rozwoju i nowoczesnych technologii.

Samolot B23 Energic został zaprezentowany podczas targów lotniczych Aero 24 we Friedrichshafen. Podczas tych targów odbyły się także loty demonstracyjne i pasażerskie tego innowacyjnego samolotu.

Bristell Energic / Mateusz Gibała

Raport: Rośnie popularność rowerów elektrycznych w Europie


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X