Woźny: Elektrownia Bełchatów to największy emitent CO2 w Polsce

11 grudnia 2018, 15:45 Alert
bełchatów
fot. PGE

Podczas panelu pt. poświęconego programowi Czyste Powietrze wiceminister środowiska i pełnomocnik ds. walki ze smogiem, Piotr Woźny przypomniał w dyskusji, że polska energetyka węglowa jest głównym źródłem emisji CO2 do atmosfery.

– Najważniejszym efektem programu Czyste Powietrze, jest to że on startuje i jest dokonana diagnoza. Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast na liście Świtowej Organizacji Zdrowia jest 36 miast z Polski, a oprócz tego warto pamiętać, Elektrownia Bełchatów t to największy emitent CO2 w Europie. 37 mln ton CO2 z Bełchatowa daje nam pierwsze miejsce na liście emitentów. Każdy dom jednorodzinny, który wymaga ocieplenia emituje 10 – 12 ton. Jeśli uda się umasowić ten program jak poprawa efektywności energetycznej to może udać się nam osiągnąć wysoki poziom mitygacji CO2. – powiedział. Polska nie zamierza rezygnować z energetyki węglowej.

Jak dopowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Artur Michalski, w pierwszej piątce pod względem emisji pierwsze miejsce zajmuje faktycznie Elektrownia Bełchatów, a pozostałe miejsca, zajmują elektrownie niemieckie.

W projekcie strategii energetycznej znalazł sę zapis o tym, że udział węgla w wytwarzaniu energii spadnie z obecnych 76 do 60 procent do 2040 roku.

BiznesAlert.pl