EnergetykaOpinieWęgiel. energetyka węglowa

Jakóbik: Brunatny tydzień w Polsce nie chce się skończyć. Czas na dialog i reformę (FELIETON)

Płonący taśmociąg Kopalni Bełchatów. Fot. Youtube

Płonący taśmociąg Kopalni Bełchatów. Fot. Youtube

Polska jest trapiona kolejnymi wyzwaniami dla górnictwa oraz energetyki węgla brunatnego. Czas ugasić kryzys w Bełchatowie oraz Turowie i reformować sektor, który ma niebawem trafić do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

To nie był dobry tydzień dla górnictwa oraz energetyki węgla brunatnego. W poniedziałek, 17 maja usterka stacji elektroenergetycznej w Rogowcu zmusiła Elektrownię Bełchatów do zatrzymania pracy 10 z 11 bloków opalanych węglem brunatnym. Przyczyny usterki są nadal badane. W piątek, 20 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zażądał od Polski zatrzymania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w celu zabezpieczenia do czasu rozstrzygnięcia sporu o bezpieczeństwo wód gruntowych wszczętego przez Czechy. Spór będzie się toczył dalej i jest przestrzeń do porozumienia Pragi oraz Warszawy. W sobotę, 21 maja doszło do zapalenia się węgla na taśmociągu Kopalni Bełchatów. Na razie brakuje informacji do stwierdzenia przyczyny tego zdarzenia, ale pojawiają się już spekulacje o sabotażu albo niegospodarności. Jest za wcześnie na rozstrzygnięcia w tej sprawie.

Wiadomo jednak, że 24 maja w Brukseli dojdzie do konsultacji premierów Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przedstawicieli Czech, Polski, Słowacji i Węgier przed szczytem Unii Europejskiej zaplanowanym na wieczór tego dnia. To okazja do zaproponowania natychmiastowych działań gaszących kryzys w Polsce i otwierających drogę do dalszej reformy sektora górnictwa oraz energetyki węglowej, w tym węgla brunatnego.

Polska nie zgodziła się dotąd w pełni na inwestycje w infrastrukturę zapewniającą dostęp do wody pitnej w Czechach, czyli nowe ujęcia wody pitnej oraz wodociągi. Powodem była niechęć do uznania racji strony czeskiej, bo zdaniem Polaków Kopalnia Turów nie obniża poziomu wód gruntowych u sąsiadów. Jednakże szczyt Grupy Wyszehradzkiej jest dobrą okazją do zainicjowania dialogu w tej sprawie w celu udzielenia doraźnej odpowiedzi na środek zaradczy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, która w założeniu ma skłonić Warszawę do działania. Jeżeli Polacy pokażą inicjatywę, będą mieli podstawy do oczekiwania złagodzenia środka zaradczego, który był radykalny bo ociera się o realizację postulatów skarżącego, który chciał właśnie zatrzymania pracy kopalni. Dopiero w dalszej kolejności należy kontynuować spór o ścieżkę prawną przedłużenia koncesji na wydobycie w Turowie oraz wpływ na wody gruntowe w Czechach lub jego brak.

Bardziej długoterminowo potrzebna jest dalsza praca na rzecz przeniesienia energetyki i górnictwa węgla brunatnego do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, stworzenia umowy społecznej dla sektora oraz wiarygodnego planu wygaszania bloków węglowych w Polsce, który będzie aktualizowany w odniesieniu do bieżących uwarunkowań z zakresu bezpieczeństwa energetycznego, ekonomii oraz polityki klimatycznej. Nie pomogą strajki w Brukseli ani brak dialogu. Polski sektor węgla brunatnego dotknięty przez szereg nieszczęść następujących w dziwnej koincydencji czasowej musi najpierw uporać się z kryzysem, a potem siąść do poważnych rozmów od których nie ma odwrotu.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X