Elektrownia Bełchatów: zakończyła się modernizacja bloku numer 9

9 lutego 2016, 15:00 Alert
Elektrownia Bełchatów
Elektrownia Bełchatów / fot. Wikimedia Commons

(CIRE)

W minioną sobotę, 6 lutego, o godz. 5.18 zsynchronizowany z Krajową Siecią Elektroenergetyczną został blok nr 9 Elektrowni Bełchatów. To jeden z dwóch ostatnich bloków przeznaczonych do modernizacji w ramach programu kompleksowej rekonstrukcji i modernizacji dziewięciu jednostek 3-12.

– Modernizacja bloku nr 9 trwała dziewięć miesięcy i zakończyła się dziewięć dni przed zaplanowanym terminem. Wszystkie urządzenia jednostki pracują zgodnie z oczekiwanymi założeniami – mówi Sławomir Zawada, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Program modernizacji bloków 3-12 o wartości nieco ponad 7,7 mld zł rozpoczęty został w 2007 r. Obecnie modernizowany jest blok nr 10. Prace zakończą się w maju 2016 r.

Głównymi założeniami programu, dzięki któremu pracujące w bełchatowskiej elektrowni bloki spełnią wymagania obowiązującej od 1 stycznia br. dyrektywy IED, było zsynchronizowanie zakończenia eksploatacji bloków energetycznych z pełnym wykorzystaniem zasobów węgla z Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, dopasowanie zdolności wydobywczych kopalni z możliwościami wytwórczymi w elektrowni i stworzenie podstaw do optymalizacji procesu wytwarzania energii elektrycznej przez obie części kompleksu górniczo-energetycznego.

Po zakończeniu kompleksowej modernizacji bloków 3–12, łączna moc osiągalna Elektrowni Bełchatów wzrośnie do 5 472 MW.