AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaOnetWykop

Putin zainaugurował zdalnie atom w Turcji i kampanię Erdogana

Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom

Elektrownia jądrowa Akkuyu. Fot. Rosatom

Władimir Putin 27 kwietnia asystował zdalnie przy załadunku paliwa jądrowego do pierwszego reaktora Elektrowni Akkuyu w Turcji wybudowanego przez Rosatom. Reaktor nie rozpoczął pracy, ale Recep Erdogan rozpoczął kampanię przed wyborami parlamentarnymi.

Rosatom rozpoczął w 2018 roku budowę reaktora pierwszego z czterech planowanych. Razem mają dać 4,8 GW mocy. Na wydarzeniu był obecny prezes Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi, który nie może wyegzekwować od Rosji stworzenia strefy zdemilitaryzowanej w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej okupowanej przez Rosjan na Ukrainie.

Sankcje zachodnie za inwazję utrudniają realizację projektu w Akkuyu, o czym otwarcie mówił dziennikarzom dyrektor elektrowni Sergiej Butskich cytowany przez AFP. – Trasy transportowe stają się coraz dłuższe. Nie wszystkie firmy spedycyjne są w stanie z nami współpracować. Więc tutaj tak, czujemy sankcje ale to nie wpłynęło na jakość konstrukcji zakładu – mówił.

Prezydent Rosji Władimir Putin wziął udział w wydarzeniu zdalnie ze względu na procedury bezpieczeństwa wprowadzone po inwazji na Ukrainę. Erdogan miał kilka dni przed wydarzeniem w Akkuyu incydent zdrowotny, więc także nie był obecny na ceremonii. Wybory parlamentarne w Turcji odbędą się 14 maja. Ceremonia zorganizowana nie przy okazji uruchomienia reaktora, ale przy załadunku paliwa, jest postrzegana przez obserwatorów tureckich jako wsparcie Putina na rzecz Erdogana w kampanii wyborczej. Akkuyu czekają teraz testy, po których być może będzie możliwe przyłączenie obiektu do sieci w 2023 lub 2024 roku.

Elektrownia w Akkuyu jest położona blisko miejsca w którym niedawno zdarzyło się z największych trzęsień ziemi w historii Turcji w którym zginęło ponad 50 tys. ludzi i doszło do zrównania z ziemią miasta Antayla. Erdogan jest jednym z niewielu światowych przywódców, którzy utrzymują dobre stosunki z Władimirem Putinem, odmawiając dołączenia do sankcji nałożonych na Rosje za inwazję na Ukrainę.

AFP/ Wojciech Jakóbik / Bartosz Siemieniuk

Jakóbik: Atom dla Polski. Obawy przed Rosatomem to nie rusofobia


Powiązane artykuły

Czy Partia Pracy zdoła zdekarbonizować Wielką Brytanię?

Brytyjski plan dekarbonizacji energetyki do 2030 roku napotyka poważne przeszkody. Rząd mierzy się z opóźnieniami inwestycyjnymi, oporem sektora naftowego i...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja mimo licznych elektrowni jądrowych, bierze 30% energii z OZE

Mimo 18 elektrowni jądrowych produkcja energii odnawialnej (OZE) we Francji nigdy nie była tak silna. 33,9 procent energii elektrycznej, zużytej...

NATO: Refleksje nt. produkcji amunicji i ustalenia dotyczące wydatków

Kończy się pierwszy dzień szczytu NATO w Hadze. Jednym z głównych tematów jest zwiększenie wydatków na zbrojenia do 5 procent....

Udostępnij:

Facebook X X X