Były koordynator służb atakuje mały atom Orlenu i Synthosa

7 grudnia 2023, 17:30 Alert

Polityka informowała, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała negatywną opinię na temat projektu małych reaktorów jądrowych Orlen Synthos Green Energy. Spółka domaga się ujawnienia tych opinii, a w sukurs służbom idzie były ich koordynator Mariusz Kamiński oskarżając plany o „nienależytą ochronę interesów państwa”.

Minister Mariusz Kamiński. Fot. Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji/Twitter
Minister Mariusz Kamiński. Fot. Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji/Twitter

– Zarzuty kierownictwa spółki OSGE ws. opinii ABW dot. wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy elektrowni atomowej w Polsce zawierają manipulacje i kłamstwa – przekazał były minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński w komunikacie. Nie ma on następcy w rządzie Mateusza Morawieckiego czekającego na głosowanie w sprawie wotum zaufania w nowej kadencji Sejmu.

– Przed wydaniem opinii Agencja prowadzi wieloelementowe postępowanie opiniodawcze mające na celu ocenę wpływu wskazanej inwestycji na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa – czytamy w komunikacie byłego ministra. – Odnosząc się do wniosku złożonego przez OSGE należy wskazać, że w ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen – napisał minister. Przypomniał, że ABW przekazuje informacje niejawne, którymi nie może się dzielić z opinią publiczną.

– Kategorycznie odrzucam insynuacje i kłamstwa spółki OSGE, która próbuje manipulować obrazem działań ABW, a także stawia zarzuty kierownictwu Agencji oraz Ministrom nadzorującym służby. To nieuprawnione działania, które mają na celu manipulowanie opinią publiczną i prowadzą do zakłamania działań podejmowanych przez Agencję w tej sprawie – podaje Kamiński.

Tygodnik Polityka ujawnił nieoficjalnie, że opinia ABW na temat możliwości przyznania decyzji zasadniczej w sprawie planów budowy reaktorów BWRX-300 przez Orlen Synthos Green Energy w Polsce jest negatywna. Mimo to resort klimatu wydał pozytywną decyzję w tej sprawie, będącą sygnałem poparcia politycznego, który otrzymały już atom na Pomorzu oraz małe reaktory planowane przez KGHM.

Wojciech Jakóbik

Orlen i Synthos wzywają służby do odsłonięcia kart w sprawie małego atomu