Mały atom z Wysp w Świętokrzyskim ma zielone światło. Wiadomo, gdzie ma stanąć

13 maja 2024, 22:00 Alert

Małe reaktory jądrowe Rolls Royce dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria otrzymał decyzję zasadniczą rządu. Preferowana lokalizacja to Gmina Chmielnik.

Wizualizacja SMR. Grafika: Industria.
Wizualizacja SMR. Grafika: Industria.

Resort klimatu poinformował o przyznaniu decyzji zasadniczej projektowi budowy elektrowni jądrowej z dwoma małymi reaktorami modularnymi SMR od firmy Rolls Royce z Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo klimatu i środowiska informuje, że wydało decyzję zasadniczą dot. budowy elektrowni jądrowej z zastosowaniem małych reaktorów modułowych oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej. – Dokument ten uprawnia do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych – m.in. o uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji – podaje.

– Decyzja w ocenie MKiS wpisuje się w politykę energetyczną oraz klimatyczną Polski. Wniosek w tej sprawie uzyskał pozytywną opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – czytamy dalej.

– Naszą preferowaną lokalizacją jest Gmina Chmielnik, aby zasilić przyszłą Strefę Logistyczno-Przemysłową w stabilne źródła zeroemisyjnej energii, ciepła i wodoru. Utworzenie na Obicach Strefy Logistyczno-Przemysłowej zasilanej zeroemisyjną energią jest szansą na stworzenie koła zamachowego dla rozwoju gospodarczego całego Województwa Świętokrzyskiego i tysięcy miejsc pracy dla absolwentów kieleckich uczelni – informuje Industria.

Ministerstwo klimatu i środowiska / Industria / Wojciech Jakóbik

Polacy chcą wydobywać własny uran na potrzeby atomu