Polacy chcą wydobywać własny uran na potrzeby atomu

23 kwietnia 2024, 12:30 Alert

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria potwierdziła obecność uranu w złożach. Chce z jego pomocą wytwarzać paliwo jądrowe do reaktorów małej skali.

– W 2021 roku ŚGP Industria. złożyła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska wniosek o przyznanie koncesji poszukiwawczej na złoże polimetaliczne z zawartością Uranu na terenie Województwa Świętokrzyskiego. Po udzieleniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono już obecność Uranu w złożu. Prace będą kontynuowane na przestrzeni nadchodzących miesięcy aby dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji – czytamy w komunikacie Industrii.

– Odnalezienie Uranu jest ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju naszej współpracy z Rolls-Royce SMR – przyznaje Szczepan Ruman, prezes Industrii. Ta spółka przypomina, że otrzymała pozytywną opinię Ministerstwa Aktywów Państwowych mówiącą o niezidentyfikowaniu negatywnego wpływu inwestycji na aktywa państwowe oraz pozytywną opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z dnia 18 kwietnia 2024 roku,  w zakresie wpływu na bezpieczeństwo wewnętrzne państwa planowanej inwestycji polegającej na budowie obiektu energetyki jądrowej. Na bazie uzyskanych opinii Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyda decyzję zasadniczą dla inwestycji z zakresie budowy obiektów energetyki jądrowej przez Industrię. – Wskazana we wniosku o wydanie decyzji zasadniczej inwestycja dotyczy budowy obiektów energetyki jądrowej w technologii Rolls-Royce SMR – dodaje.

Industria chce zbudować cały łańcuch wartości energetyki jądrowej w Polsce. Czeka jednak na zielone światło rządu w postaci decyzji zasadniczej.

Industria / Wojciech Jakóbik

Mały atom z Wysp też chce zielonego światła w Polsce. Służby są za