Naimski: Chcemy postawić na sprawdzone technologie jądrowe

26 października 2020, 17:15 Atom
Piotr Naimski
Piotr Naimski podpisuje umowę o współpracy przy atomie z USA. Fot. Biuro pełnomocnika

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, sekretarz stanu Piotr Naimski powiedział portalowi EnergyIntel, że Polska poszukuje partnera elektrowni jądrowej na cały cykl od projektowania, przez budowę, eksploatację aż do likwidacji. 

Sprawdzone technologie

Minister Naimski ocenił, że biorąc pod uwagę doświadczenia w budowie elektrowni jądrowych w państwach europejskich, najważniejsze jest postawienie na sprawdzone technologie. Zaznaczył, że technologie SMR są dopiero w fazie testowania i najwcześniej komercyjnie pojawią się dopiero w latach 30. – Polska nie ma na to ani czasu, ani pieniędzy, dlatego chcemy zbudować elektrownie jądrowe w oparciu o istniejące rozwiązania – powiedział.

Ważnym elementem umowy jest wybór partnera. To z nim Polska będzie wiązała się na okres ponad stu lat licząc czas projektowania, budowy i eksploatacji. Model finansowania nie został jeszcze opracowany, jednak pełnomocnik rządu podkreśla, że będzie on musiał być zgodny m.in z unijnym prawem konkurencji.

Komentując podpisane porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, Naimski powiedział, że nie przesądza to o ostatecznym wyborze technologii przyszłej polskiej elektrowni jądrowej. Stwierdził, że dostawca technologii zostanie wyłoniony po bezpośrednich negocjacjach zgodnych z prawem unijnym.

Opracował Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Atom i Trójmorze potrzebują pieniędzy. Koronawirus nie pomaga ich znaleźć