PSE określiły warunki przyłączenia do sieci dla elektrowni gazowej w Ostrołęce

2 lipca 2021, 06:30 Alert
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
Teren budowy Bloku C Elektrowni Ostrołęka / fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Polskie Sieci Elektroenergetyczne określiły na początku czerwca warunki przyłączenia do sieci konwencjonalnego bloku o mocy 782 MW w elektrowni w Ostrołęce opalanej gazem. Informację w comiesięcznych sprawozdaniach podał operator sieci przesyłowej.

PSE zmieniły warunki przyłączenia, które wcześniej dotyczyły bloku węglowego o mocy 1000 MW. W piątek 26 czerwca należąca do grupy PKN Orlen Energa podpisała z GE Power aneks do kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C. Zgodnie z aneksem, zamiast 1000 MW bloku na węgiel powstanie tam blok gazowy o mocy 745 MW za ok. 2,5 mld zł. Powstanie ona do 2025 roku na terenie placu, gdzie już od 2018 roku trwały prace budowalne związane z blokiem węglowym. Wiosną 2018 roku konsorcjum GE Power i Alstom wygrało przetarg na budowę 1000 MW bloku na węgiel kamienny za nieco ponad 6 mld zł. Polecenie rozpoczęcia prac budowlanych wydano z końcem 2018 roku, jednak wiosną 2020 roku budowę zawieszono.

W maju 2020 roku Energa i Enea poinformowały o utworzeniu przez spółkę celową odpisu aktualizującego wartość inwestycji w Ostrołęce na 1 mld zł. W marcu 2021 roku szyła rozbiórka wybudowanych elementów. Przed inwestorem, czyli Energą należącą do PKN Orlen, jeszcze zawarcie umowy przyłączeniowej dla nowej jednostki gazowej.

PKN Orlen zabiega także o pozyskanie kontraktu mocowego na rzecz projektu gazowego Elektrowni Ostrołęka C jeszcze w tym roku. Liczy na to, że nie zapłaci kar za niezrealizowanie kontraktu na blok węglowy, z którego zrezygnował.

Bartłomiej Sawicki

Orlen chce wystawić gazową Ostrołękę na rynku mocy jeszcze w tym roku. Liczy na uniknięcie kar za brak mocy z węgla