Parkiet: Rozbudowa Ostrołęki szansą na integrację kapitałową Enei i Energi

14 września 2018, 08:15 Alert
Elektrownia Ostrołęka 1
Elektrownia Ostrołęka

Wspólna realizacja przez Eneę i Energę projektu budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka może otworzyć drogę do integracji kapitałowej obu grup – twierdzi „Parkiet”.

Gazeta giełdy przypomina, że do realizacji projektu Ostrołęka C została powołana spółka celowa, w której Enea i Energa mają po 50 proc. udziałów. Jednocześnie źródła dziennika twierdzą, że w przyszłości spółka celowa ma zostać wchłonięta przez Energę, w efekcie czego Enea stanie się akcjonariusze gdańskiej grupy.

Prezes Enei Mirosław Kowalik pytany przez „Parkiet” czy połączenie spółki celowej z Energą byłaby dla poznańskiej grupy okazją do wyjścia z projektu, czy też początkiem integracji kapitałowej obu grup, stwierdził, że jest za wcześnie na takie spekulacje.

Natomiast zbliżone do resortu energii źródło gazety giełdy twierdzi, że ewentualne połączenie spółki celowej z Energą ma nie tyle zapewnić połączenie dwóch grup energetycznych, ile zagwarantować wkłady wniesione przez trzeciego udziałowca projektu, którym jest FIZAN Energia. Jednocześnie źródło dziennika zaznacza, że jeśli Energa będzie miła środki, to po połączeniu ze spółką celową, może odkupić udziały od Enei.

Parkiet/CIRE.PL