Rosyjski atom na Białorusi szykuje się do pracy pomimo opóźnienia

14 grudnia 2020, 07:00 Alert

Opóźnienie nowego bloku elektrowni jądrowej Ostrowiec na Białorusi wynosi już dwa lata, ale ministerstwo energetyki tego kraju zapewnia, że przygotowania do uruchomienia go w pierwszym kwartale 2020 roku postępują naprzód.

Ostrowiec Elektrownia atomowa
Elektrownia Ostrowiec fot.MinEnergo

Białoruskie ministerstwo energetyki informuje o tym, że trwa rozruch nowego bloku jądrowego Elektrowni Ostrowiec zbudowanej na Białorusi przez rosyjski Rosatom. Następny etap, czyli pilotażowa praca przemysłowa, ma ruszyć niebawem.

Białorusini zapewniają, że rozruchowi towarzyszyło ponad 200 testów uwzględniających badanie parametrów fizycznych oraz charakterystyki sprzętu oraz systemów informatycznych wykorzystanych do pracy nowego reaktora w Ostrowcu zbudowanego w technologii WWER-1200 w rosyjskim standardzie „trzeciej generacji plus” AES-2006.

Trzeciego listopada tego roku doszło do próbnej synchronizacji bloku z systemem elektroenergetycznym Białorusi. Siódmego listopada moc obiektu została podniesiona na próbę do 400 MW. Rozpoczęcie jego pracy jest zaplanowane na pierwszy kwartał 2021 roku po opóźnieniu, bo pierwotnie miał być gotowy w połowie 2019 roku, a jego bliźniak w połowie 2020 roku.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Czy Łukaszenka odda „białoruski atom” Putinowi? (ANALIZA)