Elektrownie jądrowe w Japonii to plan na neutralność węglową i bezpieczeństwo energetyczne

6 września 2022, 14:15 Alert

Japonia jest uzależniona od rosyjskich dostaw energii w 94 procentach. Rząd zapowiada reaktywację 10 elektrowni jądrowych, bo te są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Japonia planuje reaktywować siedem elektrowni jądrowych

Minister gospodarki, handlu i przemysłu Yasutoshi Nishimura zapowiedział, że Japonia planuje reaktywować kolejne elektrownie jądrowe. Jak dodaje szef resortu, jest to kluczowe dla osiągnięcia neutralności węglowej, a także dla bezpieczeństwa energetycznego. W maju rząd zapowiadał zwrot ku energii z atomu i na ten moment, zaplanowano reaktywację 10 zakładów, z czego 7 zostanie uruchomionych w kolejnym roku.

Przerwa w dostawach przez Nord Stream 1

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom ogłosił wstrzymanie dalszych dostaw przez Nord Stream 1, ze względu na uszkodzenie rurociągu. Stało się to po planowej, trzydniowej przerwie w pracy gazociągu. Japonia natomiast, jest zależna od rosyjskich surowców energetycznych w 94 procentach. Minister Nishimura dodał, że kraj może stać się samodzielny energetycznie, a jedna elektrownia jądrowa może wyprodukować milion ton energii.

CNBC/Maria Andrzejewska 

Ukraina: Rosja chce przejąć Zaporoską Elektrownię Jądrową i uniemożliwić eksport energii do UE