Emilewicz: Rząd zajmie się rekompensatami dla branż energochłonnych

27 marca 2019, 14:15 Alert
Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT
Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT

Projekt ustawy ws. rekompensat dla przemysłów energochłonnych trafi wkrótce pod obrady Rady Ministrów; jesteśmy na ostatniej prostej – powiedziała w środę PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak zaznaczyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii, projekt rekompensat dla przemysłów energochłonnych „nie powstał w związku ze wzrostem cen energii w ubiegłym roku”. „Pracowaliśmy nad nim niemal trzy lata. To są rozwiązania, które znane są w przemysłowych państwach UE: w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, gdzie koszt energii dla przemysłu, który najwięcej zatrudnia, najwięcej wnosi wartości dodanej do gospodarki, jest rekompensowany” – wyjaśniła.

„Ten projekt jest po Stałym Komitecie. Po nim musieliśmy doprecyzować szczegółowe rozwiązania z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Energii. Jesteśmy naprawdę na ostatniej prostej. Za chwilę trafi on pod obrady Rady Ministrów, ponieważ determinacja i decyzja polityczna co do jego realizacji została podjęta” – powiedziała minister.

Jak informowała w październiku ubiegłego roku minister Emilewicz pakiet rozwiązań jest adresowany do przemysłów energochłonnych, będących największymi w Polsce konsumentami energii elektrycznej, m.in. to huty i inne duże zakłady przemysłowe. Potwierdziła, że w pakiecie powinny znaleźć się także ulgi, które odciążą przemysł energochłonny w zakresie zobowiązań wynikających z przyjętej w 2018 roku ustawy o rynku mocy.

O wprowadzenie ulg dla przemysłu energochłonnego zabiega m.in. środowisko hutnicze, ale także np. przemysł cementowy, papierniczy, chemiczny i wydobywczy. Właśnie w tych branżach największy jest udział energii w kosztach produkcji. W hutnictwie, zużywającym rocznie ok. 6 TWh energii, to nawet 40 proc. kosztów.

Polska Agencja Prasowa