EnergetykaPAP

Emilewicz: Firmy z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich interesują się udziałem w konsorcjum bateryjnym

Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT

Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT

Polskie firmy m.in. z sektora odzysku pierwiastków ziem rzadkich są zainteresowane w dołączeniu do konsorcjum bateryjnego, tworzonego wspólnie z naszymi niemieckimi i francuskimi partnerami – powiedziała w poniedziałek PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Chodzi o powołanie konsorcjum do produkcji ogniw bateryjnych w Europie.

“To jest realna propozycja, oferta także dla polskiego biznesu, która może przyczynić się do (…) budowania globalnego łańcucha wartości” – podkreśliła minister Emilewicz.

Szefowa MPiT, która uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Forum Gospodarczym w Berlinie podkreśliła, że współpraca w ramach tworzenia konsorcjum jest jednym z priorytetów, na które wskazano w ramach podpisanej w poniedziałek polsko-niemieckiej deklaracji dot. strategii polityki przemysłowej.

“Minister gospodarki i energii Niemiec Peter Altmaier zapowiedział, że w przypadku Niemiec jest kilkanaście podmiotów gospodarczych: od dużego sektora motoryzacyjnego po branżę chemiczną [które miałyby wejść do konsorcjum – PAP]. Zapowiedziałam otwartość na współpracę z polskimi konsorcjami, firmami (…) zwłaszcza w dziedzinie recyclingu bateryjnego” – podkreśliła Emilewicz.

Altmaier zadeklarował w poniedziałek, że na wsparcie niemieckich konsorcjów zostanie wyasygnowany 1 mld euro.

Jak zaznaczyła szefowa MPiT, projekt, który zadeklarował minister Altmaier nie wiąże się wprost ze środkami UE. “Mówimy o środkach budżetowych niemieckich” – podkreśliła Emilewicz.

I dodała: “nasze przedsięwzięcie także w pierwszym kroku ma być finansowane z pieniędzy budżetowych – z funduszu transportu niskoemisyjnego, uruchomionego na początku tego roku za sprawą ustawy ubiegłorocznej. A zatem to dobry przedśpiew do tego, co może się wydarzyć, dzięki wsparciu dodatkowymi środkami z Komisji Europejskiej” – powiedziała. Zaznaczyła, że jest to jednak “długi proces”, rozpisany na “dobrych kilka lat”.

“Następny krok to krok z naszej strony, jeśli chodzi o deklaracje finansowe, skierowany i do przemysłu, i świata nauki (…). Do końca marca ogłosimy wysokość środków, a później będziemy zapraszać do współpracy” – powiedziała.

Emilewicz podkreśliła, że są polskie firmy zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu. “W sektorze odzysku pierwiastków ziem rzadkich, np. litu, mamy już kompetencje przemysłowe i są firmy, które chcą w takim konsorcjum wziąć udział” – powiedziała.

Polska Agencja Prasowa 

Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X