Emilewicz: Od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają zostać objęte wspólnoty mieszkaniowe

26 lipca 2019, 15:45 Energetyka
oze wiatraki fotowoltaika
fot. Pixabay

Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta także na wspólnoty mieszkaniowe – zadeklarowała w piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że mogłoby się to stać w przyszłej kadencji rządu.

„Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta dla wszystkich Polaków, co da możliwość zaopatrywania się m.in. w tani prąd (…) Choć to będą plany na przyszłą kadencję, możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych” – powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej.

Przypomniała, że obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).
Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie. Będzie ona umiejscowiona na dachu siedziby resortu przedsiębiorczości i technologii. Dostarczać będzie ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie.

Polska Agencja Prasowa