Emilewicz: Polska ma ambicje bycia liderem w sektorze baterii i akumulatorów

30 kwietnia 2019, 12:15 Innowacje

Polska ma ambicje bycia globalnym liderem w sektorze baterii i akumulatorów – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która we wtorek przebywa z wizytą w Brukseli, gdzie będzie rozmawiać z unijnymi komisarzami o produkcji ogniw i baterii.

Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT
Minister Jadwiga Emilewicz na EU Industry Day. Fot. MPiT

Jak poinformowało w komunikacie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, wtorkowe spotkania Emilewicz w Brukseli skoncentrowane są wokół inicjatywy European Battery Alliance (EBA). Na ten temat będzie rozmawiać m.in. z unijnymi komisarzami: wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem oraz z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Weźmie też udział w spotkaniu Grupy Wysokiego Szczebla ds. European Battery Alliance.

Inicjatywa EBA ma połączyć wysiłki europejskich państw i firm w celu budowy silnego przemysłu bateryjnego, będącego w stanie konkurować z obecnie dominującymi na rynku ogniw i baterii firmami azjatyckimi.

„Na unijnym forum kontynuujemy dziś rozmowy o inicjatywie, dzięki której Europa ma szanse zwiększyć swoją pozycję w globalnym świecie. Takie projekty są nam potrzebne. Kraje europejskie wspólnie muszą działać na rzecz rozwoju takich branż, które pozwolą konkurować z najsilniejszymi światowymi graczami. A takim sektorem z pewnością jest produkcja ogniw i baterii. Szacuje się, że wartość tego rynku w Europie w 2025 r. osiągnie ok. 250 mld euro” – powiedziała cytowana w komunikacie Emilewicz.

Jak wskazano, celem projektu Komisji Europejskiej z 2017 r. jest połączenie wysiłków europejskich państw oraz firm na rzecz budowy silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii. „Battery Alliance stwarza polskim konsorcjom szanse na współtworzenie europejskiego czempiona w sektorze baterii i akumulatorów. Polska ma ambicje bycia globalnym liderem w tej dziedzinie” – zaznaczyła Emilewicz. Na godz. 14.30 zaplanowano konferencję prasową z udziałem m.in. minister Emilewicz, komisarza Szefczovicza.

Jednym z ważniejszych instrumentów, za pomocą których Komisja wspiera EBA, jest mechanizm IPCEI (Important projects of common european interest). Można z niego otrzymać wsparcie finansowe na projekty z obszaru cyklu życia baterii, czyli np. produkcji, recyklingu lub ponownego wykorzystania ogniw i baterii. Do 10 maja polskie przedsiębiorstwa mogą zgłaszać propozycje swoich projektów do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Chodzi o pomysły na innowacyjne projekty dotyczące m.in. ponownego wykorzystania baterii. Polska uczestniczy w inicjatywie EBA Komisji Europejskiej dzięki staraniom Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz współpracuje w tym obszarze m.in. ze swoimi odpowiednikami w Niemczech – ministrem Peterem Altmaierem – oraz Francji m.in. ministrem Bruno Le Maire’em.

Polska Agencja Prasowa