Emilewicz: Program Energia Plus da nam niezależność energetyczną

14 stycznia 2019, 13:00 Alert

Dzięki programowi Energia Plus w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości bloku energetycznego o łącznej mocy 200 MW – zapowiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz. Dodała, że program zapewni polskim rodzinom, firmom i samorządom energetyczną niezależność.

fot. Ministerstwo Energii
Minister przedsiębiorczości i technologii podkreśliła podczas niedzielnej konwencji Porozumienia w Krakowie, że technologie pozwalają nam dzisiaj na to, abyśmy byli nie tylko konsumentami, ale i producentami energii – „producentami na nasz własny użytek, ale także tymi, którzy nadwyżkę wyprodukowanej energii mogą oddać do naszego polskiego systemu energetycznego”. Dodała, że to sprawi, iż polski system energetyczny będzie „lepiej miał się latem”. Przypomniała, że np. w lecie 2018 roku musieliśmy wyłączać część instalacji energetycznych w Polsce. „Już w tym roku za sprawą tego programu takie sytuacje – mówię to z dużą dozą prawdopodobieństwa – nie będą miały miejsca” – zaznaczyła. Wyjaśniła, że Polacy na „własny cel wyprodukują energię, a jej nadwyżkę w trudnym letnim okresie oddadzą do systemu”.

„Program Energia Plus w pierwszym roku pozwoli zainstalować instalacje na zieloną energię o łącznej mocy zainstalowanej 200 megawatów” – powiedziała. Dodała, że polski system energetyczny opiera się właśnie na 200-MW blokach, instalacjach energetycznych zbudowanych głównie w latach 70-tych ubiegłego wieku. „To są bloki energetyczne tzw. dwusetki, których większość dzisiaj wymaga bardzo poważnego remontu. I te remonty nasz rząd rozpoczął” – przekonywała. Zastrzegła, że to jest ogromne wyzwanie inwestycyjne i czasowe.

„Dzięki temu programowi już w tym roku prosumenci uruchomią instalację równą wielkości jednego takiego bloku energetycznego” – wskazała. Powiedziała, że będzie to instalacja elastyczna, tańsza, szybsza, stawiana bez długoterminowych pozwoleń środowiskowych i pozwoleń na budowę. „To jest nasz cel na 2019 r. i ten cel – zapewniam państwa – osiągniemy” – podkreśliła. Według Emilewicz za sprawą tych instalacji „obniżymy koszty energii elektrycznej dla 50 tys. gospodarstw domowych”. „Ci, którzy w tym roku wezmą udział w programie, realnie odczują jego skutki w budżecie domowym na koniec 2019 r.” – zaznaczyła.

Polska Agencja Prasowa