Chiny w dekadę zwiększyły emisję CO2 o połowę

16 lipca 2019, 06:45 Alert

Według danych podawanych przez chińskie ministerstwo środowiska emisja gazów cieplarnianych w Chinach w 2014 roku osiągnęła poziom 12,3 mld ton, co stanowi wzrost o 53,5 procent w ciągu zaledwie dziesięciu lat.

Podawane przez Chiny dane dotyczące emisji dwutlenku węgla są notorycznie zafałszowane, ale jako sygnatariusz ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu Pekin jest zobowiązany do regularnego przekazywania oficjalnych informacji ONZ.

Jako największy na świecie producent gazów cieplarnianych, Chiny zamierzają osiągnąć ich maksymalny poziom około 2030 roku, ale jednocześnie wykazać możliwie najwyższą ambicję, by dokonać rewizji swoich celów w 2020 roku.

Dane z 2014 roku, oparte są na najnowszych obliczeniach chińskiego rządu i obejmują emisję takich gazów cieplarnianych jak dwutlenek węgla i metan, ale nie dokonuje się korekt w oparciu o zmiany w użytkowaniu gruntów lub jeśli chodzi o zwiększenie zasięgu lasów.

Ministerstwo środowiska poinformowało, że jeśli zostanie wzięty pod uwagę wpływ lasów i innych pochłaniaczy dwutlenku węgla, to całkowite emisje wyniosłyby 11,186 miliardów ton w 2014 r., czyli nadal byłby to wzrost o 17 procent od 2010 roku.

Z kolei badanie, które opublikowało w ubiegłym roku czasopismo Nature Geoscience oszacowało, że całkowita emisja Chin osiągnęła rekordowy poziom 9,53 mld ton w 2013 roku, a w kolejnych trzech latach spadała, co wynikało ze spadku zużycia energii w latach 2014-2016. Potem znów zaczęła rosnąć.

Natomiast według Greenpeace rekordowy poziom produkcji w chińskich sektorach o wysokiej emisji dwutlenku węgla, takich jak branża stalowa, może oznaczać, że emisje CO2 wciąż rosną i mogą w tym roku osiągnąć nowe rekordy.

Reuters/Joanna Kędzierska