font_preload
PL / EN
Alert 31 stycznia, 2018 godz. 12:30   
REDAKCJA

Cena emisji CO2 dla polskiego przemysłu najwyższa w historii (INFOGRAFIKA)

Kozienice 1 Elektrownia Kozienice. Fot. BiznesAlert

W środę giełda European Energy Exchange przeprowadziła drugą w tym roku aukcję uprawnień w imieniu Polski. W porównaniu do poprzedniej „polskiej” aukcji EUA cena zdecydowanie wzrosła i osiągnęła nienotowany dotychczas podczas poziomów.

Aukcji uprawnień do emisji dwutlenku węgla przeprowadzona w imieniu Polski na EXX środę zamknęła się ceną 8,78 euro za uprawnienie, podczas gdy na poprzedniej aukcji 17 stycznia uczestnicy zapłacili za jednostkę EUA 7,99 euro. Dzisiejsza cena jest też rekordowa w historii „polskich” aukcji, dotychczas najwyższą odnotowano na aukcji w listopadzie 2015 roku (8,51 euro). Warto jednak zwrócić uwagę, że w ubiegłym tygodniu, tak na aukcjach jak na rynku wtórnym, odnotowano ceny uprawnień znacznie przekraczały poziom 9 euro za EUA.

W dzisiejszej aukcji udział wzięło 20 podmiotów, spośród których 16 zrealizowało swoje transakcje. Uczestnicy akcji zgłosili zapotrzebowanie na nieco ponad 10,2 mln uprawnień, a na aukcji wystawiono na sprzedaż 3,547 mln EUA. Przychód z aukcji wyniósł prawie 31,143 mln euro.Łącznie podczas tegorocznych „polskich” aukcji ma zostać wystawionych na sprzedaż jeszcze prawie 71 mln uprawnień. EEX będzie przeprowadzać aukcję w imieniu Polski w każdą co drugą środę do 5 grudnia 2018 roku.

CIRE.pl