EnergetykaŚrodowisko

DGP: Uprawnienia do emisji CO2 są najdroższe od roku

Elektrownia Kozienice. Fot. BiznesAlert

W 2024 roku Polska zarobiła na sprzedaży uprawnień do emisji o ponad 1,5 mld euro mniej niż rok wcześniej – czytamy w czwartkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej.

Jak podkreśla dziennik, “od połowy grudnia 2024 r. trwa rajd cenowy na rynku uprawnień do emisji. Od tego czasu ceny wzrosły o ok. 27 procent. Dzieje się tak mimo spowolnienia produkcji przemysłowej w krajach Unii Europejskiej, która w ostatnich latach była głównym czynnikiem podbijającym ceny uprawnień”.

Kierownik Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) Robert Jeszke tłumaczy na łamach “DGP”, że “chodzi przede wszystkim o zmniejszenie puli uprawnień EUA w 2026 roku”.

– Firmy otrzymują lub kupują uprawnienia do emisji (EU Allowances – EUA). Każde uprawnienie pozwala na tony CO2. Jeśli przedsiębiorstwo emituje mniej, może sprzedać nadwyżkę uprawnień. Jeśli więcej, musi dokupić brakujące uprawnienia na rynku – czytamy.

Z roku na rok Polska sprzedaje mniej uprawnień

“DGP” wskazuje, że w odpowiedzi na pytanie “DGP” KOBiZE podaje, że “w 2024 roku Polska przeprowadziła 25 aukcji, na których sprzedano łącznie 59,3 mln uprawnień do emisji po średniej cenie 64,80 euro”.

– Dla porównania, w 2023 roku sprzedano 65,1 milionów uprawnień, a ich średnia cena wynosiła 83,25 euro. Obserwowana w 2024 roku niższa cena uprawnień przełożyła się na niższy niż w poprzednim roku przychód ze sprzedaży polskich uprawnień, który wyniósł 3,84 mld euro, czyli o ok. 1,58 mld euro mniej niż w 2023 roku (5,42 mld euro) – przywołano odpowiedź instytucji.

Jak czytamy w dzienniku, według wyliczeń analityków Forum Energii “w połowie 2024 roku koszt uprawnień do emisji mógł stanowić ok. 15 procent. Według prognoz w 2025 roku emisje podrożeją nawet do 98 euro/t, a w 2030 roku będzie to już nawet 188 euro/t”.

Biznes Alert / PAP

Polski węgiel tani jak nigdy, ale kolejki po niego to już tylko wspomnienie


Powiązane artykuły

Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Kto wyłoży 100 milionów euro na budowę stacji wodorowych w Polsce?

W Polsce działa obecnie osiem ogólnodostępnych stacji do tankowania wodoru, wybudowanych już przez dwóch głównych graczy, czyli PAK-PCE Stacje H2...

Udostępnij:

Facebook X X X