Już ponad miliard euro przychodów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2

24 października 2018, 13:15 Alert

W drugiej połowie października ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla utrzymują się na poziomie poniżej 20 euro, a w ostatnich dniach oscylują wokół 19 euro. W tych warunkach na EEX odbyła się kolejna aukcja EUA w imieniu Polski, po której tegoroczne przychody polskiego budżetu ze sprzedaży uprawnień przekroczyły 1mld euro.

Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komin w Elektrowni Kozienice. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Po ostrym skoku cen uprawnień do emisji uprawnień CO2 we wrześniu, kiedy to za jednostkę EUA trzeba było zapłacić nawet więcej niż 25 euro, w październiku ukształtował się wyraźny trend spadkowy, a poziom cen spadł nawet poniżej19 euro.

W poniedziałek za uprawnienia, tak na aukcji jak i na rynku wtórnym, płacono 19 euro. Wtorkowa aukcja została rozliczona po kursie 18,50 euro za jednostkę EUA, a na najbardziej płynnym kontrakcie na rynku wtórnym cena rozliczeniowa wyniosła 19,23 euro. Podczas wczorajszego notowania aż 31 uczestników rynku składało swoje oferty na zakup uprawnień do emisji CO2 na rynku pierwotnym – to najwyższy poziom od kwietnia 2018 roku.

Kurs rozliczeniowy na przeprowadzonej w środę w imieniu Polski aukcja wyniósł 19,10 euro W aukcji udział wzięło 28 podmiotów, spośród których 19 zrealizowało swoje transakcje. Uczestnicy aukcji zgłosili zapotrzebowania na 14,6 mln jednostek EUA, podczas gdy na sprzedaż wystawionych było nieco ponad 3,5 mln uprawnień, zatem współczynnik pokrycia był na poziomie 4,13.

Przychody z dzisiejszej akcji wyniosły 67,7 mln euro, a łączenie w tym roku nasz kraj sprzedał prawie 67,4 mln uprawnień za łączną kwotę ponad 1 mld euro. W ubiegłym roku Polska sprzedała na aukcjach organizowanych przez EEX prawie 85,9 mln uprawnień za kwotę nieco ponad 0,5 mld euro.

W tym roku EEX przeprowadzi w imieniu Polski jeszcze trzy aukcje uprawnień do emisji dwutlenku węgla na łączny wolumen ponad 10,6 mln. Zaplanowane są one na 7 i 21 listopada oraz 5 grudnia.

CIRE.pl