AlertEnergetykaGaz.ŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Emisje CO2 w Europie spadają pomimo powrotu do węgla

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

ZE PAK. Fot. Mirosław Perzyński/BiznesAlert.pl

Powrót do wytwarzania energii z węgla w niektórych częściach Europy nie przeszkodził w znacznym postępie w ograniczaniu emisji CO2. Według Centre for Research on Energy and Clean Air emisje w listopadzie w UE były najniższe od co najmniej 30 lat.

Spadają emisje CO2 w Europie

Spadek temperatury w grudniu może skutkować większym spalaniem węgla i gazu, po wyjątkowo łagodnym listopadzie. Ponadto niemiecka Bundesnetzagentur podała, że kraj nie osiągnął swoich celów w zakresie ograniczenia zużycia gazu w niskich temperaturach. Jednak według analizy Centre for Research on Energy and Clean Air tylko niewielką część spadku zużycia paliw kopalnych w zeszłym miesiącu należy przypisać pogodzie. Łagodne temperatury przyczyniły się do 6-procentowej redukcji zapotrzebowania na gaz poza energetyką – głównie do ogrzewania – podczas gdy rzeczywiste zapotrzebowanie spadło o 26 procent. Analitycy stwierdzili, że w sektorze energetycznym łagodniejsze temperatury mogą odpowiadać za dwa punkty procentowe 12-procentowego spadku popytu.

Lauri Myllyvirta, główna analityczka i autorka raportu, powiedziała, że dane pokazują, że oskarżenia pod adresem Unii Europejskiej o porzuceniu swoich zobowiązań klimatycznych były błędne. – Istnieje bardzo powszechne przekonanie, że Europa cofa się w kwestii zmian klimatu z powodu wojny na Ukrainie. Na COP27 często pojawiały się uwagi, że Europa wraca do węgla. Pokazujemy, że tak nie było – doszło do błędnej interpretacji zużycia węgla – powiedziała.

Niektóre państwa członkowskie, w tym Niemcy i Polska, chciały w większym stopniu wykorzystać elektrownie węglowe w obliczu gwałtownie rosnących cen gazu i ograniczeń w dostawach po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wielka Brytania również wprowadziła w stan gotowości elektrownie węglowe. W listopadzie cała Unia Europejska zużyła mniej węgla niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku i niż w tym samym miesiącu przez ostatnie trzy dekady. Niemcy i Polska zużyły mniej węgla niż rok temu, chociaż Finlandia zużyła go nieznacznie więcej. Innym istotnym czynnikiem był spadek wytwarzania energii z atomu w Niemczech i we Francji. W Niemczech zostało to zrekompensowane wzrostem produkcji z wiatru i słońca, natomiast Francja znacznie ograniczyła zapotrzebowanie na energię.

Myllyvirta dodała, że wczesne oznaki na grudzień wskazują, że tendencja do niższych emisji utrzymuje się. – Pierwsza połowa grudnia była chłodniejsza niż rok wcześniej, ale całkowite emisje pozostały znacznie poniżej poziomów z 2021 roku, co pokazuje, że zmniejszenie zużycia gazu i energii elektrycznej nie wynikało głównie z pogody – mówiła.

The Guardian/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X