Orbitalny detektor emisji metanu coraz bliżej startu

1 maja 2021, 10:00 Alert

W październiku 2022 roku rakieta Falcon 9 produkcji SpaceX wyniesie w przestrzeń kosmiczną satelitę MethaneSAT. W ramach tego amerykańsko-nowozelandzkiego projektu naukowcy zyskają nowe efektywne narzędzie do monitorowania emisji metanu – jednego z najbardziej dających się we znaki ziemskiej atmosferze gazów cieplarnianych.

Emisje metanu z Gazociągów Jamalskiego i Braterstwo. Fot. Phys.org
Emisje metanu z Gazociągów Jamalskiego i Braterstwo. Fot. Phys.org

W zamyśle inicjatorów całego programu MethaneSAT zapewni regularny nadzór nad tymi regionami ziemskiego globu, które odpowiadają za przeszło 80 procent światowej produkcji ropy i gazu. Emitowany w wyniku tej działalności metan przez pierwsze dwie dekady swojej obecności w atmosferze może zatrzymywać w niej ciepło nawet ponad 80 razy efektywniej niż robi to dwutlenek węgla.

Za organizację misji MethaneSAT odpowiada Environmental Defense Fund – NGO ze Stanów Zjednoczonych, oraz Agencja Kosmiczna Nowej Zelandii. Statek powstaje na platformie satelitarnej od Blue Canyon Technologies, zaś spektroskop do obserwacji źródeł emisji metanu dostarcza Ball Aerospace.

Ważący 350 kg satelita ma łączyć w sobie unikalne zdolności, zarówno jeśli chodzi o monitoring powierzchni Ziemi w skali globalnej, jak i o dosyć precyzyjne wskazywanie punktowych źródeł wysokiej emisji CH4. Poruszając się wzdłuż orbity statek będzie obserwował pod sobą ścieżkę o szerokości 200 km. Precyzyjne sensory na pokładzie urządzenia pozwolą na ilościowe pomiary emisji metanu z różnego rodzaju źródeł oraz kontrolowanie, jak emisja ta zmienia się w czasie.

Pod koniec kwietnia br. opinię publiczną poinformowano, że centrum kontroli misji (Mission Operations Control Center – MOCC) dla MethaneSAT zbuduje w Auckland znana z produkcji lekkich rakiet nośnych Electron firma Rocket Lab. Umowę na przygotowanie obiektu zwarto w ramach opiewającego na 26 mln dolarów nowozelandzkich programu rządu Nowej Zelandii na rzecz wspierania redukcji emisji CH4.

Centrum MOCC ma być gotowe w połowie 2022 roku. Rocket Lab zapewni także przez pierwszych 12 miesięcy obsługę operacyjną satelity, jednocześnie szkoląc przyszłych inżynierów i operatorów ze środowiska nauki, którzy potem przejmą pieczę nad MethaneSAT. Przedsiębiorstwo Rocket Lab będzie również odpowiedzialne za ewentualne manewry unikowe krążącego wokół Ziemi satelity, w przypadku gdyby zachodziło ryzyko jego zderzenia z innym obiektem na orbicie.

Jak podają inicjatorzy projektu MethaneSAT na dedykowanej mu stronie internetowej: Zmniejszenie emisji metanu z [produkcji] ropy naftowej i gazu jest najszybszym i najbardziej efektywnym środkiem, jaki możemy podjąć, by spowolnić tempo ocieplenia [klimatu], nawet jeśli pracujemy nad dekarbonizacją naszego systemu energetycznego. Zmniejszenie emisji metanu pochodzącej z wykorzystania ropy i gazu o 45 procent do 2025 roku przyniosłoby w perspektywie 20 lat takie same korzyści dla klimatu, jak zamknięcie 1300 elektrowni węglowych.

Paweł Ziemnicki

Jakóbik: Strategia metanowa, czyli bat na LNG z USA dla Polski?