Energa i Enea wydadzą więcej na rozbudowę Elektrowni Ostrołęka

27 marca 2018, 06:00 Alert
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa
Elektrownia Ostrołęka. Wizualizacja bloku C na węgiel. Fot. Energa

Energa, Enea i Elektrownia Ostrołęka zawarły aneks do umowy ws. realizacji projektu Ostrołęka C – podały spółki. Firmy zwiększyły szacunkowe nakłady, które zostaną poniesione na etapie rozwoju projektu, czyli do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac generalnego wykonawcy.

Nakłady inwestycyjne przypadające na Energę i Eneę, do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac generalnego wykonawcy, mogą wynieść po ok. 226 mln zł. „Zwiększenie nakładów inwestycyjnych wynika z zapewnienia środków m.in. na prace organizacyjne, które wynikać będą z kontraktu z generalnym wykonawcą, inwestycje powiązane oraz funkcjonowanie spółki” – napisano w komunikatach spółek.

Ponadto Energa sprzedała na rzecz Enei pakiet 1.201.036 udziałów w Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. za ok. 58 mln zł. W wyniku tej operacji Energa i Enea mają po 50 proc. w kapitale zakładowym tej spółki. Enea zaznaczyła, że uwzględniając udziały w Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. nabyte w przeszłości, łącznie wydała na ich zakup ok. 101 mln zł.

„W związku z powyższym, suma szacunkowych nakładów inwestycyjnych wynikających ze zobowiązań zaciągniętych do czasu wydania polecenia rozpoczęcia prac dla generalnego wykonawcy może wynieść ok. 327 mln zł” – napisano w komunikacie Enei. Energa i Enea podały w komunikatach, że zawarcie aneksu nie jest równoznaczne z podjęciem decyzji o wyborze generalnego wykonawcy i nie oznacza rozstrzygnięcia przetargu na realizację projektu Ostrołęka C.

Polska Agencja Prasowa