Enea wydaje miliardy by podołać rewolucji OZE

26 czerwca 2023, 09:00 Alert

Enea Operator wydała ponad 1,4 mld złotych na inwestycje, a w 2023 roku wyda 1,8 mld złotych. Ważny element tych wydatków to modernizacja sieci dystrybucyjnej w celu przyłączania kolejnych Odnawialnych Źródeł Energii.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.
Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

– Grupa Enea, jako jeden z filarów krajowego rynku energetycznego, we współpracy z rządem wzmacnia bezpieczeństwo Polski. Jednym z naszych najważniejszych zadań jest zagwarantowanie 2,7 mln odbiorcom bezpiecznych i stabilnych dostaw energii. By sprostać temu wyzwaniu inwestujemy każdego roku przeszło miliard złotych w modernizację i rozbudowę sieci energetycznej, a także rozwój OZE. Równolegle Wspieramy Rządową Tarczę Solidarnościową, by chronić Polaków przed drastycznymi podwyżkami cen wynikającymi m.in. z agresji Rosji na Ukrainę. Tylko w I kwartale tego roku na zamrożenie cen energii przeznaczyliśmy blisko miliard złotych. Działania Enei dają naszym klientom niezbędne do codziennego funkcjonowania poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Paweł Majewski, prezes Enei.

– Przykłady zaangażowania Grupy Enea w budowanie bezpieczeństwa energetycznego kraju pokazuje najnowszy spot wizerunkowy Grupy #EneaDlaBezpieczeństwa. Troska o bezpieczną przyszłość, zaangażowanie w transformację sektora, dbałość o stabilne dostawy energii i jej dostępność – to główne działania realizowane przez Eneę przypomniane w materiale. Koncern odpowiadający za bezpieczne dostawy energii do 2,7 mln klientów, wspiera Rządową Tarczę Solidarnościową, dzięki której odbiorcy energii chronieni są przed drastycznymi podwyżkami cen energii, które są m.in. jednym ze skutków agresji Rosji na Ukrainę – wylicza Enea w komunikacie. – Tylko w I kwartale 2023 roku na zamrożenie cen energii, czyli pomoc polskim rodzinom, Grupa Enea przeznaczyła blisko miliard złotych. Zaangażowanie Enei to nie tylko wkład finansowy, a także wprowadzone zmiany w organizacji pracy i dostosowanie systemów wspierających sprawną obsługę klientów korzystających z Tarczy.

– Tylko w pierwszy kwartale 2023 roku. Enea Operator zakończyła kilka ważnych zadań inwestycyjnych w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim. W najbliższych miesiącach zakończonych zostanie kilka innych projektów. Wszystko dzięki konsekwentnej realizacji planu inwestycyjnego, w ramach którego rocznie w Grupie przeznaczany jest ponad miliard złotych na inwestycje w obszarze dystrybucji. W 2022 roku było to ponad 1,4 mld zł, plan na 2023 r. zakłada wydatki na poziomie 1,8 mld zł – podaje Enea.

Enea podaje, że jej operator przyłączył już ponad 158 tysięcy OZE o łącznej mocy 4,7 GW. Tylko w 2022 roku Enea Operator przyłączyła 42 tysiące OZE o mocy ponad 1,1 GW. – Aktualnie wydano warunki o przyłączenie do sieci ponad 6,7 GW nowych źródeł OZE. Każda nowa inwestycja spółki zwiększa możliwości sieci umożliwiając odbiorcom korzystanie z energii elektrycznej wytworzonej w lokalnych źródłach OZE – podsumowuje Enea.

Enea / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Najmłodsze dzieci energetyki mają problem z integracją. Atom pomoże