Enea zakupiła od OX 2 powstającą farmę wiatrową

8 września 2023, 13:30 Energetyka

Enea, informuje, że Enea Nowa Energia zakupiła od szwedzkiej OX2 Holding Poland 100% udziałów spółki Farmy Wiatrowej Bejsce. Tym samym weszła w posiadanie projektu wiatrowego o mocy 19,8 MW. Farma wiatrowa budowana jest w województwie świętokrzyskim i ma rozpocząć prace w 2025 roku.

Grupa Enea. Fot. Michał Perzyński
Grupa Enea. Fot. Michał Perzyński

Na farmę wiatrową będzie się składać sześć turbin, każda o mocy 3,3 MW. Roczna produkcja energii ma wynieść około 65 GWh, co w przybliżeniu odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną około 20 tysięcy gospodarstw domowych.

Projekt przygotowała firma OX 2 a budowę realizuje spółka zależna tej firmy. W ramach kontraktu Enea nabyła spółkę, koszty budowy instalacji, które łącznie będą wynosiły  57 420 000 euro, w tym koszt nabycia samej spółki to około 3 500 000 euro.

– Pozyskanie farmy wiatrowej Bejsce, to już kolejny w ostatnich tygodniach projekt OZE rozwijany przez Grupę Enea. Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy proces dynamicznego zwiększania naszego potencjału wytwórczego w oparciu o źródła OZE, zarówno w fotowoltaice, jak i wietrze. Jest to nasz wkład w transformację sektora energetycznego, a spółki celowe Grupy realizują kolejne projekty na dodatkowe kilkaset MW zielonej energii – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu Enea

– Farma wiatrowa Bejsce, która niebawem powiększy aktywa Enei Nowa Energia, to kolejna inwestycja wspierająca cel dynamicznego rozwoju wytwarzania energii elektrycznej w Grupie Enea ze źródeł odnawialnych – podkreśla Wojciech Gąsowski, wiceprezes ds. Rozwoju Enei Nowa Energia, p.o. prezesa zarządu spółki.

– Z przyjemnością ogłaszamy tę transakcję i czekamy na realizację  projektu wiatrowego Bejsce. Polska jest bardzo dynamicznym rynkiem i będziemy nadal rozwijać naszą organizację i portfolio naszych projektów, przyczyniając się w ten sposób do napędzania transformacji energetycznej – mówi Paul Stormoen, CEO, OX2.

– Farma wiatrowa Bejsce to istotny krok na drodze do budowania bezpiecznej przyszłości. OX2, po raz pierwszy realizuje współpracę z jedną z największych grup energetycznych w Polsce  – Enea Nowa Energia, aby wspierać transformacją energetyczną w Polsce. Cieszy mnie, że podejmujemy wspólne działania w trosce o zieloną przyszłość i bezpieczeństwo energetyczne dla nas wszystkich – powiedziała Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Enea / Marcin Karwowski

Enea wydaje miliardy by podołać rewolucji OZE