Energa Living Lab pomaga mieszkańcom Gdyni obniżać rachunki za prąd

12 kwietnia 2016, 14:00 Alert

(Energa)

Średnio 75 zł na kwartał można zaoszczędzić na opłatach za prąd – to wstępne wyniki będącego na półmetku unikatowego programu Energa Living Lab. 300 gospodarstw domowych w Gdyni od roku uczy się zarządzać energią elektryczną, bezpłatnie testując nowoczesne narzędzia i usługi. Projekt potrwa do marca 2017 roku, a jego wyniki zostaną upowszechnione w innych miastach europejskich.

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie innowacyjne laboratorium energetyczne tworzone przez i dla mieszkańców. W projekcie udział bierze 300 gospodarstw domowych z 7 dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu. Mieszkańcy testują nowe technologie, dzięki którym mogą obniżać swoje rachunki za prąd i wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez redukcję emisji CO2. Ponadto 30 gospodarstw domowych zostało wyposażonych w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. paneli fotowoltaicznych.

– W ramach projektu zachęcamy uczestników do tego, aby unikali używania najbardziej energochłonnych urządzeń wtedy, gdy prąd jest najdroższy i korzystali z nich w okresach z niższymi stawkami. Dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu domowych odbiorników, np. sprzętu RTV i AGD, oświetlenia czy ogrzewania, zyskują oni wymierne oszczędności w opłatach za energią elektryczną – mówi Katarzyna Grzejszczak  z należącej do Grupy Energa spółki Enspirion, która realizuje projekt.

Wyniki badania monitorującego potwierdzają, że dzięki udziałowi w projekcie Energa Living Lab wzrosła wiedza uczestników na temat wykorzystania energii elektrycznej oraz ich świadomość ekologiczna. Aż 85 procent użytkowników Inteligentnej Sieci Domowej (ISD) przyznaje, że wie jak zużywać mniej prądu, a 77 procent deklaruje dalszą chęć zmiany swoich zwyczajów domowych, tak by dostosować się do testowanych taryf cenowych.

– Po uruchomieniu systemu ISD zauważyłem zmiany. Cały czas je zauważam i są one coraz większe. W miesiącu sierpniu zaoszczędziłem 23 zł, a było to osiągnięte naprawdę małym kosztem. Wystarczy świadome stosowanie taryf cenowych i są widoczne rezultaty – mówi Łukasz Korczyński, uczestnik projektu.   

Uczestnicy projektu Energa Living Lab rozliczani są za energię elektryczną na dotychczasowych warunkach, czyli w oparciu o taryfę G11. Jeśli uda im się – stosując nowy program cenowy – obniżyć koszty zużycia energii, na koniec projektu otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku. W przypadku, gdy wysokość opłaty według nowych cen okaże się wyższa od tradycyjnego, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty. Ponadto osoby, które osiągnęły najlepszy wynik w danym kwartale, otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w kwocie równej osiągniętym oszczędnościom.

Narzędziami ułatwiającymi kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii są wielostrefowe Programy Cenowe, uwzględniające różne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi takie jak raporty z informacją zwrotną o zużyciu energii czy system Inteligentnej Sieci Domowej (ISD), który pozwala na nadzór i sterowanie urządzeniami elektrycznymi. Uczestnicy mogą np. wyłączyć światło w dowolnym pomieszczeniu z poziomu tableta czy smartfonu, nie będąc nawet w domu.

– O innych zaletach systemu można przekonać się korzystając z naszej autorskiej aplikacji – Symulatora ISD – dostępnego na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl. Dzięki niemu każdy użytkownik może zobaczyć, jakie korzyści mógłby osiągnąć stosując inteligentne narzędzia w swoim domu oraz sprawdzić, jakie oszczędności uzyskałby korzystając z taryfy wielostrefowej – informuje Katarzyna Grzejszczak.

Uczestnicy Energa Living Lab regularnie otrzymują wskazówki, które pomagają zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz niezbędne wsparcie techniczne z zakresu obsługi urządzeń Inteligentnej Sieci Domowej. Ich postępy oraz wrażenia są na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet.

Po zakończeniu projektu, realizator opracuje raporty analityczne oraz techniczne, które wspomogą wdrożenie podobnych inicjatyw na innych obszarach.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+, a jego całkowity budżet wynosi  ponad 1 mln 360 tys.  euro. Energa Living Lab jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.