Energa ma sposób na walkę ze smogiem

18 kwietnia 2018, 14:15 Alert
jankowska
Joanna Jankowska-Fąs z Energa Obrót i Tomasz Kosiński z PKEE; Źródło PKEE

Kilka tysięcy zł dofinansowania do wymiany tzw. „kopciuchów” na ekologiczne urządzenia grzewcze. A ponadto specjalna oferta antysmogowa, serwis internetowy i program edukacyjny „Oddycham z energią”. Tak Energa walczy ze smogiem. 12 kwietnia w Grudziądzu firma wspólnie z Polskim Komitetem Energii Elektrycznej omawiała sposoby poprawy jakości powietrza w polskich miastach. W debacie wzięły udział także lokalne władze, mieszkańcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Debata w Grudziądzu była pierwszym z cyklu regionalnych spotkań, organizowanych przez Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE), poświęconych walce ze smogiem. Jest to kolejny, po publikacji raportu „Energetyka KOCHA czyste powietrze”, etap działań edukacyjnych PKEE i sektora energetycznego związanych z walką o poprawę stanu powietrza w naszym kraju. Energa, która w ramach walki ze smogiem m.in. dofinansowuje wymianę starych pieców oraz prowadzi serwis „Oddychaj z energią” była partnerem debaty.

W spotkaniu wzięli udział eksperci oraz przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora, Starosta Edmund Korgol, dr inż. Janusz Zyśk ekspert PKEE, a także dyrektor Biura PKEE Tomasz Kosiński oraz Prezes OPEC- SYSTEM Grzegorz Przekaziński. Energę reprezentowała Joanna Jankowska-Fąs – dyrektor zarządzająca rozwojem Energi Obrotu.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja raportu oceniającego stan powietrza, z którego jednoznacznie wynika, że zanieczyszczenie powietrza w Grudziądzu jest wysokie. W 80% odpowiada za niego emisja powierzchniowa, czyli spalanie złej jakości paliw – a nawet śmieci – w przydomowych piecach. Podczas debaty rozmawiano o tym, jak walczyć z tym zjawiskiem.

Ze smogiem można wygrać

Joanna Jankowska-Fąs z Energi przedstawiła szereg inicjatyw wprowadzonych przez Energę Obrót, których celem jest polepszenie jakości powietrza i wsparcie klientów w ograniczaniu emisji powierzchniowej.

– W Enerdze wiemy jak ważne jest czyste powietrze wokół nas i mamy sposoby na poprawę jego jakości. Działamy kompleksowo: uruchomiliśmy specjalny program „Oddycham z Energią” na rzecz walki ze smogiem. Obejmuje on ofertę produktów oraz usług popularyzujących niskoemisyjność w ogrzewaniu i transporcie, a także działania edukacyjne. Szczególnie ważny jest dla nas obszar ogrzewania, jako odpowiedzialny za największe zanieczyszczenie powietrza. – powiedziała Joanna Jankowska-Fąs. – Proponujemy kompleksowe rozwiązanie, czyli urządzenia grzewcze połączone ze specjalnymi taryfami antysmogowymi. Na zainteresowanych czeka do 5 tys. złotych dofinansowania, które można wykorzystać na zakup nowoczesnych pieców.

Uruchomiony z początkiem marca internetowy serwis antysmogowy ww.oddychamzenergia.pl to kompendium wiedzy o smogu i działaniach podejmowanych przez Energę. Wraz z uruchomieniem portalu, firma wprowadziła do swojego portfolio nowe produkty zmniejszające zanieczyszczenie powietrza.

  • Taryfa antysmogowa – zakłada obniżkę ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjnej między godziną 22 a 6, dla energii dodatkowo zużytej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że klient, który zdecyduje się przykładowo na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na nowoczesny, ekologiczny piec akumulacyjny, i w związku z tym jego zużycie prądu w strefie nocnej wzrośnie, za zużytą dodatkową energię w nocy zapłaci kilkadziesiąt procent mniej, niż w taryfie podstawowej.
  • Dofinansowanie do modernizacji ogrzewania – Energa od marca oferuje pełną obsługę w zakresie sprzedaży i instalacji nowoczesnych systemów ogrzewania – pieców akumulacyjnych i pomp ciepła. Firma gwarantuje także montaż i przebudowę instalacji elektrycznej na potrzeby nowego systemu grzewczego. To początek korzyści płynących z nowej oferty. Klienci, którzy zdecydują się na zakup proponowanych systemów ogrzewania, mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji w wysokości 20 procent ceny urządzenia, czyli nawet do 5 tys. zł.

Całość uzupełniają działania edukacyjne. Obejmują one m.in. warsztaty budujące świadomość i proekologiczne postawy wśród najmłodszych, dystrybucję materiałów informacyjnych na temat dbałości o jakość powietrza oraz wspólne działania z samorządami lokalnymi. Wszystkie informacje na temat programu są dostępne na stronie https://oddychamzenergia.pl

Energa