Famur zabezpieczy ciągłość pracy farmy wiatrowej Energi

25 lipca 2022, 12:00 Alert

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, dostosowuje się do obecnych wyzwań z niestabilnymi łańcuchami dostaw, m.in. na rynku części zamiennych do turbin wiatrowych. Nawiązała współpracę z Famur w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych.

Farmy wiatrowe. Fot.; Energa
Farmy wiatrowe. Fot.; Energa

Współpraca Energi Wytwarzanie z Famur

Energa podaje, że pierwsze działania realizowane w ramach współpracy obu spółek dotyczyły części turbin farmy wiatrowej Karścino. Obejmowały m.in. pomiary i analizy parametrów przekładni w pracujących turbinach (przy czym wykorzystano takie metody, jak diagnostyka wibro-akustyczna) wraz z określeniem zaleceń dla dalszej eksploatacji. Ponadto w wymagających tego pojedynczych przypadkach przeprowadzono naprawę przekładni, które w normalnych warunkach kwalifikowane byłyby do likwidacji. Równolegle Famur produkuje na rzecz Energi Wytwarzania m.in. części zastępcze pozwalające zadbać o utrzymanie ciągłości pracy turbin wiatrowych farmy Karścino.

– Zarówno już zrealizowane, jak i wciąż prowadzone działania służą utrzymaniu ciągłości produkcji z turbin farmy Karścino w warunkach ograniczonego dostępu części zamiennych na rynku zewnętrznym i długiego oczekiwania na dostawy. Jest to szczególnie istotne w przypadku starszych farm wiatrowych, na których pracują urządzenia z coraz bardziej ograniczonym dostępem do elementów niezbędnych podczas napraw. Spółki analizują też potencjał do dalszej współpracy na pozostałych aktywach OZE należących do Energi Wytwarzanie, zarówno w zakresie oceny stanu technicznego, jak też w zakresie remontów i konserwacji – czytamy w komunikacie.

Kontynuacja współpracy zapewni Enerdze Wytwarzanie dostęp zarówno do doświadczenia i potencjału technicznego wypracowanych przez lata w Famurze, jak też do stabilnych dostaw alternatywnych urządzeń i części zastępczych tam, gdzie niemożliwe będzie odtworzenie używanych elementów.

Energa Wytwarzanie/Michał Perzyński

Więcej OZE i zdalne zarządzanie stacją Plebanka. Energa prowadzi modernizację