Włoski Saipem wybuduje Baltic Pipe

4 maja 2020, 08:30 Alert
Ship-to-Ship Transport in Slite, Sweden
Dostawa rur do Nord Stream. Fot Nord Stream 2

Włoski  Saipem otrzymał kontrakt od spółki Gaz-System na budowę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Wartość kontraktu wynosi 280 mln euro. 

Umowa obejmuję ułożenie gazociągu o długości 275 km na głębokościach pomiędzy od czterech do 57 metrów. Rurociąg zostanie ułożony metodą S-lay. Umowa obejmuję również realizacje mikrotuneli, prace budowlane na nabrzeżach Danii oraz Polski oraz testowe wypełnianie gazociągu po jego ułożeniu.

Inwestycja zostanie zrealizowana do października 2022 roku. Roczna przepustowość gazociągu będzie wynosić 10 mld m sześc.

Gaz-System informuje, że zakres podpisanej umowy obejmuje m.in.:

  • wykonanie dwóch mikrotuneli w rejonach linii brzegowych w Polsce i Danii (zastosowanie tej techniki pozwoli ochronić plażę, klify oraz inne elementy środowiska naturalnego),
  • przetransportowanie rur, z których zostanie ułożony gazociąg z miejsca ich składowania na statki układające gazociąg,
  • połączenie poszczególnych odcinków rur w gazociąg i opuszczanie go na dno Morza Bałtyckiego,
  • odpowiednie ułożenie gazociągu, ustabilizowanie go i wykonanie wszystkich prac zabezpieczających instalację podmorską oraz jej skrzyżowania z innymi elementami infrastruktury podmorskiej,
  • połączenie gazociągu podmorskiego z lądowymi odcinkami projektu Baltic Pipe w Polsce i w Danii,
  • przeprowadzenie testów i udział w uruchomieniu zarówno samego gazociągu podmorskiego, jak i jego współdziałania z resztą infrastruktury wchodzącej w skład projektu Baltic Pipe po stronie duńskiej oraz polskiej.

W komunikacie czytamy, że zgodnie z harmonogramem, pierwsze prace, za które będzie odpowiadać Saipem Limited rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. Będą obejmowały m.in. przygotowanie placów budowy w miejscach lądowania gazociągu w Polsce i w Danii oraz rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową mikrotuneli. W drugim półroczu spodziewany jest także początek aktywności na morzu, czyli rozpoczęcie przed-montażowych badań trasy rurociągu. Statki przygotowujące podłoże pod układanie gazociągu pojawią się na Morzu Bałtyckim w pierwszym półroczu przyszłego roku. Samo układanie gazociągu rozpocznie się latem 2021 roku. Planowana data oddania gazociągu do eksploatacji to październik 2022 roku.

Gaz-System podaje, że Saipem Limited została wybrana w wyniku wieloetapowej konkurencyjnej procedury zakupowej obejmującej m.in. etap negocjacji z oferentami. Proces przetargowy trwał kilkanaście miesięcy i był poprzedzony procedurą Zapytania o Informację, która umożliwiła wstępne zbadanie możliwości poszczególnych firm operujących w różnych rejonach świata.

– Inwestycja zaczyna się w ciągu najbliższych dniach, dokładnie 30 kwietnia Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z firmą Saipem Limited – powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej. – Inwestycja ma wszystkie niezbędne pozwolenia od strony polskiej i duńskiej. Inwestycja będzie odbywać się równocześnie na polskim i duńskim wybrzeżu – zapewnił.

Prezydent mówił o Baltic Pipe także w kontekście inicjatywy Trójmorza. – Dodam, że przepustowość tego gazociągu będzie wynosiła 10 mld rocznie, a wiec jest to ogromna części polskiego zapotrzebowania na gaz, ale my będziemy mili znacznie większe możliwości sprowadzania gazu nie tylko na nasze potrzeby – zaznaczył. – Robimy to, aby stać się tak zwanym hubem gazowym dla naszej czeski Europy. To jest plan, abyśmy nie stali się tylko państwem, które sprowadza gaz tylko na własny użytek, ale też abyśmy dzięki tym systemom polączeń, gazociągów mogli zapewnić bezpieczeństwo innym państwom.

– To jest też element realizowany w ramach inicjatywy Trójmorza, budujemy interkonektory na granicach państw, które z nami współtworzą tę inwestycję, ale również Ukrainy. To jest bardzo ważne, bo Polska będzie stanowiła gwarant bezpieczeństwa energetycznego dla tego państwa, które doświadczało przez lata szantaży Rosji i z perspektywy niezależności Ukrainy ten element jest bardzo istotny – podsumował prezydent.

– Podpisana przez Gaz-System umowa z Saipem, wykonawcą podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe oznacza, że cała inwestycja nie tylko uzyskała wszystkie wymagane pozwolenia na budowę zarówno w Danii jak i w Polsce, ale weszła już w fazę realizacji. Inwestorzy, zarówno Gaz-System, jak i duński Energinet, mają podpisane umowy z wykonawcami prac budowlanych i dokonali zakupów rur i niezbędnych elementów technicznych dla nowych i rozbudowywanych tłoczni gazu. Baltic Pipe, kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i ważna dla Unii Europejskiej inwestycja, jest realizowana dokładnie zgodnie z przyjętym harmonogramem. Gaz z Szelfu Norweskiego popłynie nową trasą do Polski 1 października 2022 roku – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

– Podpisana umowa jest kolejnym obok kontraktu na dostawy rur, kluczowym punktem realizacji projektu Baltic Pipe. Na dzień dzisiejszy mamy już zakontraktowanych wszystkich głównych wykonawców i dostawców niezbędnych do rozpoczęcia budowy gazociągu łączącego wybrzeża Danii i Polski – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System cytowany w depeszy.

Gaz-System/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA – 4 maja 2020 roku, godz. 8.45 – depesza Gaz-System oraz wypowiedź prezydenta RP

Baltic Pipe ma komplet zgód na polskim lądzie. Budowa w Polsce może ruszyć