Konfederacja Lewiatan zwraca się o rewizję Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w kontekście branży ciepłowniczej, proponując między innymi wyznaczenie ostatecznego terminu na podpisywanie umów o dofinansowanie oraz rozszerzenie listy beneficjentów programu.
Branża ciepłownicza odgrywa kluczową rolę w dążeniach Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Przed sektorem stoją jednak ogromne wyzwania. Szacuje się, że do 2040 roku inwestycje w system ciepłowniczy mogą osiągnąć wartość nawet 418 miliardów złotych.
Krajowy Plan Odbudowy powinien wspierać sektor ciepłowniczy, zwłaszcza w obliczu tych wyzwań. Cele KPO obejmują wspieranie zielonej transformacji, osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku oraz zwiększanie odporności, bezpieczeństwa i zrównoważenia systemu energetycznego Unii. Idealnie wpisują się w nie inwestycje w nowe źródła kogeneracyjne na gaz, spełniające warunki taksonomii, budowę źródeł opartych na biomasie oraz tworzenie efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych – mówi Paulina Grądzik, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Realizacja inwestycji w ciepłownictwo wymaga spełnienia formalnych wymogów, odpowiedniego finansowania oraz czasu na przygotowanie i realizację. Konfederacja Lewiatan apeluje więc o następujące zmiany w KPO:
- Wyznaczenie 31 sierpnia 2026 roku jako ostatecznego terminu na podpisywanie umów o dofinansowanie.
- Wydłużenie kwalifikowalności wydatków do końca 2028 roku.
- Rozszerzenie listy beneficjentów programu o przedsiębiorców, zgodnie z ustawą z 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w zakresie wytwarzania ciepła lub ciepła i energii elektrycznej.
Konfederacja Lewiatan / Mateusz Gibała
Lewiatan: Przemysł cierpi na brak ofert z zagranicy i to raczej szybko się nie zmieni