Lepiej poczekać z kupnem pomp ciepła. NFOŚIGW zaleca ostrożność

10 kwietnia 2024, 08:30 Alert

Do czasu planowanych zmian w programie „Czyste Powietrze” ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI
Pompy ciepła. Fot. Air Source EVI

Od 22 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Zmiany obejmują ograniczenie dotacji jedynie do pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i pellet, które znajdują się na liście ZUM (Zielone Urządzenia i Materiały). Jednak do 13 czerwca będzie obowiązywał okres przejściowy, w którym producenci i dystrybutorzy będą musieli dostarczyć niezbędną dokumentację i badania dla swoich urządzeń grzewczych.

Według Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB), który zarządza listą ZUM, obecnie na liście znajduje się około 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych, spośród których 40% oferuje pompy ciepła.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zauważył wzrost liczby wniosków składanych przez pełnomocników dotyczących dotacji na pompy ciepła bez termomodernizacji po ogłoszeniu zmian dotyczących tego rodzaju urządzeń. Fundusz ostrzega jednak, że ten wzrost może być sygnałem nieuczciwych praktyk ze strony wnioskodawców i beneficjentów programu.

W ciągu sześciu tygodni od 17 lutego do 29 marca, do sześciu regionalnych funduszy ochrony środowiska wpłynęło 33,7 tys. wniosków o dotację na wymianę źródła ciepła, z czego 1739 dotyczyło wyłącznie pomp ciepła bez termomodernizacji budynku. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, udział wniosków dotyczących pomp ciepła był znacznie niższy.

– Ostatnie tygodnie pokazują, że im bliżej zamknięcia listy zielonych urządzeń i materiałów, tym więcej wniosków w programie +Czyste Powietrze+ przez pośredników i to wyłącznie na dotację pomp ciepła – często niespełniających norm, bez termomodernizacji budynku. Odczują to w portfelu ci, którzy w ten sposób narażają się na wysokie rachunki za ogrzewanie w nieocieplonym domu – wskazał w komentarzu dla PAP wiceprezes NFOŚiGW Robert Gajda.

Narodowy Fundusz ostrzega potencjalnych beneficjentów i apeluje o ostrożność przy kupnie pomp ciepła w związku z weryfikacją listy ZUM.

– Zainteresowani dotacjami z programu +Czyste Powietrze+ – wybierając na własną odpowiedzialność dostawcę i firmę instalacyjną zajmującą się wymianą źródła ciepła – powinni zachować ostrożność, szczególnie jeśli ktoś puka do ich drzwi i proponuje coś +za darmo+. W rzeczywistości może okazać się, że to nieuczciwy wykonawca, który oferuje usługi i produkty niskiej jakości w zawyżonych cenach – podkreślono.

Dodano, że potencjalny beneficjent powinien zachować czujność, jeśli przedstawiciel firmy podsuwa pełnomocnictwo w ramach „Czystego powietrza”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy. „Podpisując takie pełnomocnictwo, daje się komuś prawo do dysponowania przyznaną dotacją” – przypomniano.

Wiceszef NFOŚiGW doradza również, by zainteresowany kupnem pompy ciepła i dotacją z Funduszu na ten cel beneficjent skonsultował się z doradcą energetycznym w gminie na temat proponowanego rozwiązania. Zaleca również poszukanie informacji o urządzeniu, które chcemy zamontować w internecie. Najlepiej – według Gajdy – zdecydować się również na audyt energetyczny, który wskaże rzeczywiste potrzeby każdego domu. Przypomniał, że na taki cel można otrzymać dotację z NFOŚiGW.

– Jeśli wybieramy pompę ciepła to zakupy najbezpieczniej zrobić jednak po 13 czerwca, kiedy na liście ZUM znajdą się tylko urządzenia o sprawdzonej jakości – dodał wiceprezes Robert Gajda.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przypomniał o wprowadzonych zmianach w programie „Czyste Powietrze” dotyczących pomp ciepła, mających na celu ochronę beneficjentów przed zakupem i montażem urządzeń, które nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych i energetycznych.

Dodano, że od teraz można składać wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, planując zakup i instalację pomp ciepła po 13 czerwca. W lutym 2024 roku NFOŚiGW podjął decyzję dotyczącą zmian w programie, skupiając się szczególnie na dofinansowaniu pomp ciepła. Eksperci i przedstawiciele branży zwracali uwagę na obecność na rynku polskim wielu pomp ciepła produkowanych w Azji, które nie spełniały określonych wymagań ani parametrów technicznych.

Już we wrześniu ubiegłego roku NFOŚiGW informował o wykorzystywaniu dofinansowania przez nieuczciwych sprzedawców do sprzedaży tych niezgodnych z wymaganiami urządzeń. Dodatkowo, branża podkreślała trudności, jakie napotykali nabywcy w rozróżnieniu wysokiej jakości pomp ciepła, na przykład polskich producentów, od tych chińskich, które mogą nie spełniać norm.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Resort klimatu dofinansuje ciepło z OZE