AlertEnergetykaMotoryzacjaŚrodowisko

Elemental Strategic Metals i Ascend Elements powołują Joint Venture w zakresie recyklingu akumulatorów EV

Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

Ładowanie samochodu elektrycznego. Źródło: freepik.com

Ascend Elements i Elemental Strategic Metals powołują AE Elemental, joint venture w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) w Polsce – podał Elemental w komunikacie prasowym.

Jak podano, joint venture będzie operatorem zaawansowanego zakładu recyklingu akumulatorów Li-ion do EV w Zawierciu w Polsce oraz kolejnego, planowanego w centralnych Niemczech. Firmy będą posiadać w joint venture po 50 proc. udziałów.

Zakład w Zawierciu będzie zajmować się procesami demontażu, rozładowania i recyklingu akumulatorów EV. Produktem końcowym będzie tzw. czarna masa wykorzystana między innymi do produkcji materiałów do nowych akumulatorów EV, w tym aktywnego materiału katodowego (CAM) i prekursora katody (pCAM). Zakład będzie miał zdolność recyklingu do 12 tys. ton akumulatorów rocznie, czyli około 28 tys. akumulatorów EV rocznie.

Elemental poinformował, że jesienią 2024 r. rozpocznie się budowa instalacji do ekstrakcji litu o zdolności produkcyjnej do 20 tys. ton metrycznych czarnej masy rocznie, która ma rozpocząć działalność operacyjną w 2026 roku. Z kolei zakład AE Elemental w Niemczech będzie miał zdolność recyklingu do 25 tys. ton akumulatorów rocznie, czyli około 58 tys. EV rocznie.

Elemental Strategic Metals wchodzi w skład Grupy Elemental i jest operatorem zakładu ekstrakcji metali w Polsce, skoncentrowanego na odzyskiwaniu metali akumulatorowych i metali z grupy platynowców.

Ascend Elements z siedzibą w Westborough w stanie Massachusetts w USA jest dostawcą zrównoważonych rozwiązań w zakresie materiałów do akumulatorów w modelu gospodarki obiegu zamkniętego.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej sprawdzą samowystarczalność budynku swojej uczelni


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X