PGE planuje ostateczną decyzje w sprawie Baltica 2

29 maja 2024, 08:15 Energetyka

PGE przygotowuje się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w projekcie offshore Baltica 2 w drugiej połowie 2024 roku. Informacja ta została przekazana przez przedstawicieli firmy podczas konferencji prasowej. Baltica 2, realizowany wspólnie z Ørsted, ma osiągnąć moc około 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast kolejny etap, Baltica 3, o mocy około 1 GW, ma być ukończony do 2030 roku.

Fot. PGE Baltica
Fot. PGE Baltica

– Przygotowujemy się do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej w drugim półroczu – powiedział na konferencji Piotr Sudoł, dyrektor PGE ds. finansów.

Do czasu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej, inwestycje w offshore są finansowane z bilansu grupy. PGE opracowuje także długofalową strategię realizacji i finansowania innych projektów w morskiej energetyce wiatrowej.

– Decyzja inwestycyjna będzie determinować odpowiednią dynamikę wydatków. Na pewno wydatki w 2024 roku będą istotnie wyższe niż to, co widzimy w pierwszym kwartale, czy nawet to co było w 2023 roku – powiedział dyrektor PGE.

Prezes PGE, Dariusz Marzec, podkreślił, że grupa ocenia atrakcyjność posiadanych koncesji oraz ustala optymalną kolejność realizacji projektów, biorąc pod uwagę rosnące koszty w offshore. Chcą identyfikować projekty o największym potencjale, aby zapewnić optymalną wartość dla grupy.

– Koszty w offshore w ostatnich latach bardzo rosły, musimy się przyjrzeć swojemu portfelowi, by zidentyfikować projekty, które mają największy potencjał, by od nich zacząć. Chcemy ustawić kolejność, która jest optymalna z punktu widzenia budowania wartości grupy – powiedział prezes.

PGE / Mateusz Gibała

PGE zaangażowało irlandzką firmę do badań geotechniczny przy projekcie Baltica 1