Kryzys energetyczny przestał wpływać na gospodarkę Niemiec, która zostaje z problemami strukturalnymi

29 marca 2024, 07:45 Alert

Stagnacja niemieckiej gospodarki w 2024 roku jest symptomem głębszych problemów strukturalnych. Choć kryzys energetyczny spowodowany odmową dostaw gazu przez Rosję miał swoje skutki to analizy wskazują, że jego wpływ na europejski przemysł był ograniczony i krótkotrwały. Niemniej jednak Niemcy będąc największą gospodarką w strefie euro, doświadczają trudności głównie związanych z problemami systemowymi.

Jednym z głównych problemów jest starzenie się społeczeństwa i ograniczanie liczby ludności w wieku produkcyjnym. Choć fala imigrantów w ostatniej dekadzie w pewnym stopniu kompensowała te niedobory kadrowe to już teraz jest coraz mniej imigrantów, którzy mogliby wypełnić te braki. W odpowiedzi na to w lutym 2024 roku wprowadzono uproszczenia w procesie uzyskiwania obywatelstwa niemieckiego, ale skutki tych zmian są trudne do oszacowania w krótkim okresie czasu.

Kolejnym istotnym problemem jest niski poziom cyfryzacji usług publicznych w Niemczech. W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej Niemcy znacznie opóźniają się pod względem wykorzystania technologii cyfrowych w sektorze publicznym. To prowadzi do zwiększonego obciążenia administracyjnego dla przedsiębiorstw oraz utrudnia efektywne funkcjonowanie gospodarki.

Mimo, że pewne ożywienie gospodarcze może nastąpić w kolejnych miesiącach, to jego siła będzie ograniczona. Analitycy przewidują, że pod koniec roku Niemcy mogą stanąć w obliczu stagnacji gospodarczej. Ostatecznie, aby osiągnąć trwały wzrost Niemcy będą musiały skutecznie rozwiązać swoje problemy strukturalne, w tym starzenie się społeczeństwa i niedoinwestowanie w cyfryzację usług publicznych.

Kommersant / Mateusz Gibała